سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

در دوشنبه تاریخی میان ایران و آمریکا در فرودگاه دوحه چه گذشت؟/ روایتی از بن‌بست شکنی دیپلماتیک سازمان اطلاعات سپاه

مشرق | سیاسی | سه شنبه، 28 شهریور 1402 - 22:29
درحالی‌که ایران سطح کاهش معاهدات پادمانی (NPT) را کاهش داد؛ آمریکا به تبادل و آزادسازی منابع بلوکه‌شده رضایت داد، این معادله اقدامی فرا دیپلماتیک و ناشی از وزن‌گیری تهران است.
ايران،تبادل،بانك،تهران،آمريكا،قطر،قطري،توافق،آمريكايي،ايراني ...

خلاصه خبر

در تمامی این مراحل طرف آمریکایی حق چانه‌زنی نداشته و هر نوع تخلف از این پروتکل به معنای لغو توافق تبادل بوده است.
ماجد الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر، هم دیروز و در گفت‌وگو با شبکه الجزیره اعلام کرده بود که به‌محض اجرای بخش مالی توافق زندانیان آمریکایی تهران را ترک کرده و توافق به تراکنش مالی بستگی داشته است.
محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی، نخست‌وزیر قطر، هم دیروز دوشنبه در واکنش به آزادی پنج جاسوس آمریکایی گفت که از همه شرکا که در موفقیت توافق آمریکا و ایران (در آزادی جاسوسان آمریکایی) نقش داشتند، به‌ویژه سلطنت عمان تشکر می‌کنیم.
او در ادامه سخنانش از کمک قطر به هر چیزی که امنیت منطقه و جهان را افزایش می‌دهد، خبر داد و درعین‌حال امیدوار بود که توافق آمریکا و ایران درباره مبادله زندانیان، زمینه را برای تفاهمات بیشتر فراهم کند.
تبادل تاریخی میان ایران و آمریکا در آستانه سفر رئیس‌جمهور به نیویورک حکایت از سنبه پرزور ایران داشت، در حالی آمریکایی‌ها زیر بار تبادل یک‌طرفه با ایران رفته است که پیش‌ازاین تهران مجوز یک‌سوم بازرسان آژانس را لغو کرده است، این شرایط نشان از وزن ایران در مناسبات دیپلماتیک دارد؛ آثار این وزن گیری در سفر رئیس‌جمهور به مقر سازمان ملل خود را نشان خواهد داد.
طرف غربی در دو هفته اخیر چند ضربه سخت از تهران خورده است از سویی طرح‌های تروریستی باهدف روشن کردن دوباره آتش آشوب شکست‌خورده، از سوی دیگر بازرسان آژانس از نقاط حساس اخراج شده‌اند و درنهایت زیر بار تبادل یک‌سویه نیز رفته است.
۱- تا پیش‌ازاین رفتار ایران در برابر اقدامات تهاجمی غربی‌ها منفعلانه بود، اما این بار پس‌ازآنکه آژانس بیانیه ضد ایرانی صادر کرد با اقدام قاطع دولت روبه‌رو شد.
۲- درحالی‌که ایران سطح کاهش معاهدات پادمانی (NPT) را کاهش داد؛ آمریکا به تبادل و آزادسازی منابع بلوکه‌شده رضایت داد، این معادله اقدامی فرا دیپلماتیک و ناشی از وزن‌گیری تهران است.