سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

ارزیابی ضد حمله اوکراین و بن‌بست در میدان نبرد

مشرق | بین‌الملل | سه شنبه، 28 شهریور 1402 - 17:13
ضدحمله اوکراین به روسیه تاکنون موفقیت ملموسی حاصل نکرده و مسکو به لطف استحکامات دفاعی، آتش توپخانه و برتری هوایی مانع پیشروی شده است.
اوكراين،روسيه،نبرد،ناتو،حمله،اوكرايني،ضد،قرار،كيلومتر،شهر،جن ...

خلاصه خبر

به گزارش مشرق، دولت اوکراین از بهار ۲۰۲۲ تبلیغات قابل توجهی درباره عملیات بزرگ که «ضد حمله پس از زمستان» می‌نامید، انجام می‌داد و در همین راستا رسانه‌های غربی نیز فضاسازی می‌کردند اما اکنون در آستانه اکتبر ۲۰۲۳ می‌تواند زمان خوبی باشد تا به دستاوردهای آنچه «ضد حمله بزرگ» نامیده می‌شد، نگاهی انداخته شود.
همچنین کشاندن دامنه نبرد به شهرهای بزرگ و حملات هوایی (پهپادی) و خرابکارانه به شهرهای روسیه نیز بخشی از برنامه ضد حمله تابستانه بود.
هرچند دانمارک و هلند با چراغ سبز واشنگتن درحال تحویل ۶۰ جنگنده F۱۶ به اوکراین هستند که ممکن است بر روند نبرد اثرگذار باشد هرچند کارشناسان با اشاره به بی تجربه بودن خلبان های اوکراینی در بکارگیری جنگنده های آمریکایی، نسبت به این امر تردید دارند.
در حالی که گروهی از تحلیلگران باور دارند که در صورت موفقیت اوکراین در ضد حمله به روسیه و کنترل بر سه شهر زاپروژیا، خرسون و باخموت حتی بدون بازپس گیری کریمه، دونتسک و لوهانسک احتمالا مذاکرات سیاسی آغاز خواهد شد، گروهی دیگر با اشاره به حجم کمک های ارسالی از غرب برای اوکراین و وضعیت میدان نبرد (ناتوانی ارتش اوکراین در پیشروی) تاکید می‌کنند که احتمالا جنگ وارد مسیر فرسایشی خواهد شد.
برهمین اساس این ارزیابی وجود دارد که شکست در تحقق اهداف ضد حمله تابستانه عامل برکناری فرمانده ارتش اوکراین بود و این برکناری نشانه ای از عزم کی یف برای ادامه نبرد است.
ناتو این نبرد را باتلاقی برای روسیه می‌داند گرچه متحدشان درحال نابودی باشد.