سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

استفاده از منابع ارزی آزاد شده برای مدیریت بازار ارز و پوشش نیازها

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | سه شنبه، 28 شهریور 1402 - 17:06
مدیر کل دارایی ارزی بانک مرکزی گفت: از منابع ارزی آزاده شده برای مدیریت بازار ارز،  پوشش نیاز های ارزی جامعه، خرید و واردات کالا های غیر تحریمی استفاده می کنیم.
ارزي،بانك،ارز،سوال،مجيدي،ذخاير،منابع،مركزي،برنامه،كشور،وجوه، ...

خلاصه خبر

مجیدی: در صحبت ها این توافق شده که وجوه برای کالا های غیر تحریمی باشد این منابع به سبب این که ریال آن به دولت داده شده جزء ذخایر بانک مرکزی است و بسته به نیاز برای بازار ارز و واردات کالا و خدمات از آن استفاده می شود.
سوال: برنامه بانک مرکزی برای مصرف این ارز چیست؟
مجیدی: در خصوص این منبع مانند سایر ذخایر خود عمل می کنیم برای مدیریت بازار ارز، پوشش نیاز های ارزی جامعه، خرید و واردات کالا های غیر تحریمی استفاده می کنیم.
اکنون ارز از حالت غیر قابل دسترس به حالت دسترس تبدیل شده معادل فروش این ارز به شرکت ها ریال از جامعه جمع می شود و معادل آن نقدینگی کنترل می شود.
مجیدی: در تمام وجوه که در دنیا داریم همین برنامه را داریم که میزان دسترسی را افزایش دهیم یکی از بخش های بازار ارز قسمت حواله است که برای آن برنامه داریم تا نیازهای ارزی کشور بهتر پوشش دهیم.
سوال: ارزیابی شما از اثر گذاری این منابع بر بازار ارز چیست؟
مجیدی: تاثیر مثبت بر روی نرخ ارز خواهد داشت.
برای واردات و وزارتخانه های مختلف از منبع جدید می توانیم استقاده کنیم و از منابع دیگر کاهش تقاضا خواهیم داشت که این هم بر بازار ارز و نوع پرداخت ها اثر گذار خواهد بود.