سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

منشأ پول سیاه تیرانا

مشرق | سیاسی | سه شنبه، 28 شهریور 1402 - 10:57
یکی از منابع درآمدی گروه‌های تروریستی قاچاق مواد مخدر، الماس و سلاح در سراسر جهان است. منافقین نیز بخشی از منابع خود را از این طریق تامین می‌کنند.
منافقين،ايران،مالي،آمريكا،منابع،عراق،شركت،گروهك،گروه،دلار،خي ...

خلاصه خبر

منافقین پس از اینکه در دهه ۹۰ میلادی، وزارت امور خارجه آمریکا در فکت‌شیتی درباره مجاهدین خلق، از حمایت عراق از این گروهک برای حمله به ایران نوشت، مسعود رجوی در ۲۷ فوریه ۱۹۹۲ نامه‌ای به همیلتون، رئیس کمیته فرعی اروپا و خاورمیانه کنگره نوشت و مدعی ‌شد که هزینه‌های شاخه نظامی‌اش «توسط مردم ایران تامین مالی» می‌شود.
نمونه‌اش اظهارنظر علی صفوی، عضو کمیته موسوم به روابط خارجی شورای ملی مقاومت که بازوی سیاسی سازمان منافقین است.
او ادعا کرده بودجه کمپین حامی مجاهدین خلق از ایرانیان آمریکایی تامین می‌شود اما این ادعا را هم گزارش‌ها و هم شهادت‌های مختلفی در مورد منابع ثروتمند این گروه رد می‌کنند.
اخاذی از خانواده اعضای منافقین، فروش نشریه در غرب، فروش اطلاعات محرمانه به عراق، لیبی، عربستان، رژیم صهیونیستی و سایر کشورها و سرقت از فروشگاه‌های زنجیره‌ای غربی و حتی دانشگاه‌ها، بخشی از راهکار برای تامین نیازهای مالی منافقین بود.
۱- موسسات خیریه
او پس از آزادسازی نزدیک به ۶ هزار سند در موسسه چریتی کامیشن که یکی از نهادهای مردم‌نهاد و ناظر بر موسسات خیریه در انگلیس است، به بررسی این اسناد پرداخت و متوجه شد بخشی از این اسناد مربوط به موسسه خیریه‌ای به نام «ایران‌اید» (IranAid) است که تلاش می‌کرد به کودکان و خانواده‌های بی‌بضاعت در ایران و مناطق مرزی ایران کمک کند: «متوجه شدم که این موسسه خیریه پوشالی است و محلی برای کلاهبرداری و انتقال پول از اروپا به عراق و برعکس است.
در جریان «عملیات تئو» بازرسان پلیس مقادیر زیادی پول نقد کشف کردند که از طریق شبکه‌های «کثیف» در سراسر جهان در گردش بودند.
همچنین در این عملیات پلیسی بیش از ۳۵ بشقاب ارتباطات ماهواره‌ای، ۲۰۰ دستگاه کامپیوتر و ۹۹ دستگاه جی‌پی‌اس با اهداف نظامی که امکان نفوذ تروریست‌های مجاهدین‌خلق از عراق به خاک ایران را فراهم می‌کرد و همچنین تجهیزات تشخیص و ردیابی و مدارک تسلیحاتی و عملیاتی این سازمان در ایران نیز به‌دست پلیس فرانسه افتاد.
Charity Commission for England and Wales پس از یک‌سال تحقیقات، دستور بستن این خیریه و حساب‌های آن را صادر کرد.
همچنین دادگاه عالی آلمان پس از تحقیقاتی که نشان داد سازمان مجاهدین‌خلق به‌طور متقلبانه برای کودکان پول جمع‌آوری کرده است، چندین خانه امن و مجتمع‌های آنها را تعطیل کرد.
۲- نفت عراق
در سال ۱۹۸۶ مسعود رجوی، دعوت صدام را به‌منظور نقل مکان به عراق برای پیوستن به نیروهای ارتش صدام و مبارزه با ایران پذیرفت.
منافقین چندین مجتمع در عراق تاسیس کرده و اعضا و حامیانش را به عراق منتقل کرد.
رجوی «ارتش آزادیبخش ملی» (NLA) را تاسیس کرد و در کنار صدام، علیه ایران جنگید.
براساس پژوهش‌های انجام گرفته و اعترافات منافقین، صندوق مالی این گروه در عراق مملو از دلارهای نفتی شد.
در سال ۱۹۹۵ و پس از حمله عراق به کویت و تحریم این کشور، مجاهدین نفت عراق را به بازارهای خارجی قاچاق می‌کرد و با پولشویی این منابع را به عراق بازمی‌گرداند یا در اروپا هزینه اقداماتش می‌کرد.
این گروه علاوه‌بر موسسات خیریه‌ای که در سراسر جهان داشت، از ظرفیت شرکت‌های تاسیس‌شده خود برای فروش نفت عراق استفاده کرد.
او به البوابه گفت که شخصا بر انتقال اشیای با ارزش از عربستان سعودی به بغداد نظارت داشته است.
۴- قاچاق موادمخدر
یکی از منابع درآمدی گروه‌های تروریستی قاچاق مواد مخدر، الماس و سلاح در سراسر جهان است.
عناصر جداشده از گروهک منافقین در گفت‌وگوهای متعدد، افشا کرده‌اند که درآمد سازمان مجاهدین‌خلق از منابع نفتی عراق، در بانک‌ها و صنایع اروپایی و آمریکایی سرمایه‌گذاری شده است.
شورای ملی مقاومت، درواقع بازوی سیاسی منافقین است که در سال ۱۳۶۰ پس از ائتلاف رجوی و بنی‌صدر موجودیت یافت اما کمی بعد بنی‌صدر از آن جدا شد.
شرکت گوشت West Coast Prime و غذاهای دریایی International Pacific
کتابفروشی The Last
مالک: جاش اسپنسر
جاشش هم بنیانگذار کتابفروشی The Last یکی از ۱۰ کتابفروشی بزرگ جهان و بزرگ‌ترین فروشگاه کتاب در ایالت کالیفرنیا آمریکاست.
شرکت فیلمسازی Red Granite Pictures
در سال ۲۰۱۵ به‌دنبال یک افشاگری بزرگ شرکت فیلمسازی او متهم شد که میلیون‌ها دلار از سرمایه‌های صندوق سرمایه‌گذاری MDB۱ را برای خرید دارایی‌های لوکس نظیر املاک و آثار هنری استفاده کرده است؛ افشاگری‌ای که موجب برکناری نخست‌وزیر نجیب شد.
شرکت جین ول
در سال ۲۰۱۶ بعد از رسوایی مالی شرکت، لو به‌عنوان مغز متفکر آن به پولشویی و اختلاس متهم شد و تحت تعقیب وزارت دادگستری آمریکا قرار گرفت.