خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 09 مهر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

شهریار دلبسته قرآن و اهل بیت (ع) بود

باشگاه خبرنگاران | فرهنگی و هنری | سه شنبه، 28 شهریور 1402 - 10:56
سید محمد حسینی گفت: در اشعار شهریار توجه به اسلامیت و ایرانیت موج می‌زند. او در زمانه‌ای که برخی دلداده شرق و غرب بودند دلبسته قرآن و اهل بیت علیهم السلام بود.
فارسي،زبان،شهريار،رئيس،فرهنگي،شعر،معاون،فرهنگ،جمهور،پاسداشت، ...

خلاصه خبر

سربازان فرهنگی برای پاسداشت زبان فارسی همزمان با روز شعر و ادب پارسی مراسمی با عنوان بزرگداشت استاد شهریار با حضور ادیبان دیگر کشور‌های فارسی زبان در استودیو شماره یک ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.
در ابتدای مراسم اسماعیل آذر که اجرای برنامه را برعهده داشت درباره اهمیت زبان فارسی نکاتی را بیان کرد و با قرائت اشعاری از استاد شهریار به ویژگی‌های زبانی شعر وی اشاره کرد.
معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: شهریار علاوه بر شعر کلاسیک در شعر نیمایی نیز تبحر داشت و همانطور که به حافظ و سعدی عشق می‌ورزید به نیما نیز علاقه داشت و بیش از ۵۰ سال بر شعر فارسی متمرکز بود و در این مدت خالق آثار دلنشینی گشت.
سربازان فرهنگی برای پاسداشت زبان فارسی تمام قد ایستاده اند
سید مرتضی کاظمی دینان مدیر رادیو فرهنگ هم در بخش دیگری از این مراسم نکاتی را پیرامون پاسداشت زبان فارسی در معاونت صدا و به خصوص رادیو فرهنگ بیان کرد و گفت: پاسداشت زبان فارسی از اولویت‌های معاونت صدا و به خصوص رادیو فرهنگ است.
تاکید مقام معظم رهبری هم توجه به زبان فارسی است.
وی ادامه داد: رادیو فرهنگ علاوه بر اینکه به صورت روتین برنامه‌هایی را به شعر و ادب فارسی اختصاص می‌دهد، به مناسبت روز ملی شعر و ادب فارسی نیز ویژه برنامه‌های مختلفی را راهی آنتن کرده است.
وی همچنین افزود: این ویژه برنامه‌ها در راستای جریان سازی و فرهنگ سازی پاسداشت زبان فارسی تدارک دیده شده است.
کاظمی دینان با اشاره به بیانات رهبری پیرامون زبان و ادبیات فارسی که توجه به آن را یکی از فرایض انقلابی و اسلامی دانستند و زبان فارسی را موضوعی تجملاتی و زینتی نخواندند گفت: برگزاری گرامیداشت روز شعر و ادب را بهانه‌ای برای فرهنگسازی و جریان سازی برای توجه مردم به امر خطیر پاسداشت زبان وادبیات فارسی است.
همچنین، در این مراسم، مرادجان بوری بایف رئیس مؤسسه فرهنگی اکو گفت: زبان فارسی از محبوبیت جهانی برخوردار است و به عنوان دومین زبان جهان اسلام به شمار می‌رود.
امروز میلیون‌ها سخنور در ایران، افغانستان و تاجیکستان این زبان را صحبت می‌کنند.
بوری بایف با اشاره به جایگاه شعر در زبان فارسی، گفت: زبان فارسی، به عنوان زبانی غنی در آفرینش شعری برای انتقال مفاهیم مختلف پذیرفته شده است.
مراد جان بوری بایف زبان فارسی را شورانگیز خواند و گفت: زبان فارسی هزاران سال با پویایی توانسته گنجینه‌ای را در خود از اشعار شاعران و نویسندگان حفظ کند.
بوری بایف با اشاره به استقبال از اشعار شهریار در تاجیکستان متذکر شد: شهریار و اشعار وی در این کشور از محبوبیت بالایی برخوردار است.
شاعر هندی شعری در وصف زبان فارسی خواند
بلرام شکلا رئیس مرکز فرهنگی سفارت هند در ایران و از شعرای این کشور نیز گفت: زبان فارسی را نمی‌توان از تاریخ هند جدا کرد و پیوندی که به واسطه این زبان میان ایران و هند ایجاد شده است، گسستنی نیست.
/در هجوم صد زبان من این یکی را دوست دارم؟