سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اثبات همسایگی یا قبول هزینه تروریسم!

مشرق | سیاسی | سه شنبه، 28 شهریور 1402 - 09:29
توافق امنیتی ایران و عراق درخصوص گروه‌های تروریستی در حاشیه مرز اقلیم کردستان با ایران، با این نگاه نهایی شد که حسن نیت و سعه صدر ایران به طرف‌های کرد و مقامات عراقی، بارها اثبات شده بود.
مقامات،ايران،عراق،تروريسم،گذشته،كردستان،عراقي،همسايگي،اقليم، ...

خلاصه خبر

با اینکه در توافق امنیتی با عراق، مقامات کردی اقلیم کردستان عراق متعهد به اجرای خواسته‌های منطقه‌ای و قانونی ایران بودند و باید حتی خلع‌سلاح تروریست‌ها و از بین بردن پایگاه‌های عملیاتی، آموزشی و انبارهای مهمات، عناصر این گروهک‌ها به اردوگاه‌های پناهندگان در عمق عراق منتقل و رهبران و عناصر مجرم آن‌ها براساس قرارداد استرداد مجرمان به ایران تحویل می‌شدند، ولی تا ۱۰ روز قبل هیچ اقدامی ازسوی مقامات کردی اربیل به اجرا درنیامده بود و آرزو داشتند به بهانه سالگرد اغتشاش مجدداً به نقش اهریمنی و تروریستی خود استمرار دهند.
این هشدار، از حمایت مقامات عراقی نیز برخوردار شده و طی روزهای گذشته بخشی از پایگاه‌ها، مراکز عملیاتی و آموزشی، انبارهای مهمات و انتقال نیروهای‌شان به عمق ۷۰ کیلومتری داخل اقلیم کردستان عراق، صورت گرفته است.