سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

باز شدن گره بسیاری از مشکلات به دست وقف

باشگاه خبرنگاران | فرهنگی و هنری | سه شنبه، 28 شهریور 1402 - 08:56
وقف، یکی از موضوعات بسیار مهمی است که می‌تواند در حوزه‌های مختلفی انجام شود و بسیاری از مشکلات جامعه را برطرف کند.
بازار،تهران،وقف،مذهبي،موقوفه،حاج،موقوفات،سراي،درمورد،نادعلي، ...

خلاصه خبر

مدتی پیش، خبر تغییر تاریخ مناسبت روز وقف در تقویم رسمی کشور از ۲۷ صفر به ۱۶ ربیع الاول منتشر شد که با حلول ماه مبارک ربیع و در آستانه روز وقف به شکل گیری یکی از موقوفات مهم کشور، یعنی سرای حاج نادعلی در بازار تهران پرداخته ایم که هر ساله توانسته است خدمات زیادی را به مهمان‌های خود ارائه دهد.
وکیل موقوفه سرای حاج نادعلی تصریح کرد: در رابطه با وقف باید گفت که در کشور ما، افراد از وقف بهره برده اند و نمی‌توان کسی را پیدا کرد که از این سنت حسنه بهره‌ای نبرده باشد.
به همین دلیل، خیلی از افراد وقف آب یا کشاورزی می‌کنند و اگر به سیره اهل بیت علیهم السلام نگاه کنید آن بزرگواران نیز، وقف می‌کرده اند و از جمله می‌توان به نبی مکرم اسلام (ص) و حضرت امیرمومنان، حضرت علی (ع) اشاره کرد و هیچ کسی نیست که بگوید از مسجد استفاده نکرده ام یا به حسینیه نرفته ام.
مثلاً خیلی از چاه‌های شهر کاشان وقف هستند و این نشان می‌دهد که تا چه اندازه موضوع وقف باعث گره گشایی در زندگی افراد شده و بسیاری از مشکلات مردم را برطرف کرده است.
بنی هاشمی درمورد هزینه برگزاری مراسم‌ها در سرای موقوفه حاج نادعلی بیان کرد: یکی از نیت‌های این موقوفه، عزای اهل بیت علیهم السلام است و به همین خاطر، ما موظف هستیم طبق نص وقف نامه، عوایدی از مال الاجاره و درآمد‌های این چنینی را صرف این کار کنیم که تا به امروز، این کار انجام شده و هزینه‌ها بدون این که کسی تحت فشار قرار بگیرد صرف شده است و سعی کردیم این نیت را هر سال بهتر از سال قبل اجرا کنیم و الحمدالله، به حدی برکت این موقوفه زیاد است که بنده، کمتر کسی را می‌بینم این جا حضور داشته باشد و ناراضی از آن برگردد و درواقع، به هر شکلی، همه افراد بهره مند می‌شوند.
در نتیجه، ما مکلف هستیم نیت واقف را اجرا کنیم و نمی‌توانیم از نظر واقف جلوتر یا عقب‌تر برویم، در حالی که یک سری از موقوفات هستند که بیشتر، فضای مذهبی آن‌ها برجسته است و در مقابل، موقوفات دیگری هستند که بیشتر گرایش اجتماعی دارند.
اما این موقوفه تلفیقی از گرایش‌های اجتماعی و مذهبی است و آن چه که واقف در آن سال برای متولیان پس از خود امر کرده بحث احیاء و اقامه‌ی عزا بوده است و ما موقوفات ولادت و اعیاد را نداریم.
چون با این کار می‌توانیم خیلی از فشار‌های اجتماعی را برداریم و موقوفات درمانی زیادی داریم که در این شرایط گرفتاری مردم، بسیاری از این موقوفات می‌توانند به داد مردم برسند.
اما با توجه به این که منابع محدود است و ما مکلف هستیم آن چه که واقف گفته است را اجرا کنیم فردی که این موقوفات و وقف نامه‌ها را تنظیم می‌کند باید به کارشناس آن رجوع کند تا بتوان مشکلات روز را حل کرد.
وکیل موقوفه یادآور شد: خیلی از موقوفات به اصطلاح آقایان فقهی، تعذر دارند.
مثلاً عزیزی وقف کرده است سر قبر فلان واقف یا فرد روضه خوانی شود که واقعاً بعد از گذشت صد یا دویست سال، واقعاً چنین عملی انجام شدنی نیست.
اما وقتی وقف کلی برای مشکلات جامعه داشته باشیم چه در بحث نیت‌های مذهبی و اجتماعی و چه درمورد نیت‌های علمی، می‌توانیم خیلی از مشکلات را حل کنیم و تدوام آن الی الابد است و اگرچه نظر بنده این نیست که موقوفات خاص نداشته باشیم، ولی وقتی چنین کار بزرگی انجام می‌شود بهتر است سفره پهن‌تر شود تا افراد زیادتری بتوانند از آن بهره‌مند شوند.
احسان کاظم، هیئت امنای سرای موقوفه حاج نادعلی درمورد برگزاری مراسم‌های مذهبی در این سرا و در بازار به عنوان خاستگاه بسیاری از آئین‌ها بیان کرد:
هیئت امنای سرای موقوفه حاج نادعلی تصریح کرد: در سرای حاج نادعلی بازار تهران کار‌هایی انجام داده ایم چراکه جزء پنج، شش سرای تاریخی بازار است.