سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نگاه برنامه ریزان بودجه باید به حوزه فرهنگ و هنر مهربانانه‌تر باشد

باشگاه خبرنگاران | فرهنگی و هنری | دوشنبه، 27 شهریور 1402 - 23:14
نشست مشترک رئیس سازمان سینمایی کشور و رئیس سازمان امور مالیاتی با هدف بررسی فرآیند معافیت های مالیاتی اهالی سینما برگزار شد.
مالياتي،ماليات،سينما،سينماگران،حوزه،سازمان،اقتصادي،امور،كشور ...

خلاصه خبر

وی افزود: معافیت‌ها و بخشودگی‌های مالیاتی منحصر به حوزه فرهنگ و هنر کشور ما نمی‌شود بلکه بسیاری از کشور‌هایی که حتی صاحب صنعت سینما نیستند با ایجاد بستر‌های تشویقی، معافیت‌ها و وام‌های ارزان قیمت در جهت احیا و رونق این صنعت مهم و تاثیرگذار تلاش کرده اند.
رئیس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد:کشور ما از نیروی انسانی متخصص و متعهد بسیار خوبی در حوزه سینما و هنر برخوردار است، اما از لحاظ حمایت‌های اقتصادی حوزه فرهنگ و هنر مظلوم است و نگاه برنامه‌ریزان بودجه باید به حوزه فرهنگ و هنر مهربانانه‌تر باشد.
خزاعی با بیان اینکه کار در حوزه هنر مداوم نبوده و به شکل فصلی است و بیکار مفرط در آن به چشم می‌خورد تاکید کرد ضروری است در زمان تصمیم‌گیری برای اخذ مالیات در این مسائل توجه شود.
سبحانیان، نظام مالیاتی را شریک مودیان مالیاتی دانست و بیان داشت: ما خود را مقابل کسب و کار‌ها نمی‌دانیم بلکه در کنارشان هستیم، زیرا طبق قانون در سود آن‌ها سهیم هستیم و طبیعتا هر چه قدر فعالین اقتصادی و مودیان ما درآمد و سود بیشتری داشته باشند مالیات بیشتری پرداخت خواهند کرد.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی یکی از چالش‌های مهم اقتصاد کشور را حوزه معافیت‌های مالیاتی دانست و گفت: برخی از معافیت‌ها صرفا با رایزنی‌ها در قوانین مالیاتی درج شده است و دولت در لایحه برنامه هفتم پیشنهاد حذف این معافیت‌ها و عادلانه‌تر شدن مالیات ستانی در کشور را داده است.
در مورد سینما و مشخصا فرهنگ و هنر هم از این تمهیدات استفاده می‌کنند.
تعداد موسسات فرهنگی که دولت دارد از موسسات خصوصی بسیار بیشتر است و همه آن‌ها باید مالیات بدهند.
جمال ساداتیان تهیه کننده سینما هم با توضیح اینکه سینما نه تنها نباید هزینه‌ای پرداخت کند بلکه باید کلی هم مشوق‌های مختلف برای آن در نظر گرفت، گفت: بر اساس تحقیقاتی که انجام شده کسانی که سرگرمی هنری در زندگی دارند هفتاد درصد کمتر در معرض بزه‌های اجتماعی قرار می‌گیرند.
یعنی شما که بودجه هنر در پر‌کردن اوقات فراغت مردم چه خدمتی می‌تواند به مردم بکند.
احمد میرعلایی با بیان اینکه نسبت به نقشی که هنرمندان و سینماگران دارند دولت نه تنها نباید مالیات دریافت کند که باید با مشوق‌های دیگری از آن‌ها حمایت کند.
علیرضا رئیسیان با اشاره به غیر قابل مقایسه بودن فعالیت سینماگران و هنرمندان با مشاغل اقتصادی خاطر نشان کرد: اطلاع داریم بسیاری از شرکت‌های اقتصادی و حتی شرکت‌های وابسته به پتروشیمی مشمول معافیت‌های مالیاتی هستند که اساسا، کارشان و درآمدشان قابل مقایسه با سینما نیست.