خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 مهر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مجلس با تقاضای بررسی اولویت دار طرح اصلاح قانون کنکور موافقت کرد

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | دوشنبه، 27 شهریور 1402 - 13:34
مجلس در جریان بررسی تقاضای اولویت دار شدن طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در رابطه با اعمال تاثیر معدل دانش آموزان در کنکور موافقت کرد.
مجلس،كنكور،شوراي،طرح،فرهنگي،انقلاب،بررسي،آموزش،نماينده،موضوع ...

خلاصه خبر

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۲۷ شهریور) در جریان بررسی تقاضای اولویت دار شدن طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو با ۱۴۷ رأی موافق، ۵۶ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر در جلسه با این تقاضا موافقت کردند؛ بنابراین گزارش مسلم صالحی به عنوان متقاضی این طرح، گفت: شورایعالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای داشته است مبنی بر تاثیر معدل در پذیرش دانش آموزان در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، اما این مسئله نگرانی شدیدی را در جامعه دانش آموزان و خانواده‌های آن‌ها ایجاد کرده است.
امیرحسین بانکی پورفرد در مخالفت با بررسی اولویت‌دار طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو عنوان کرد: با توجه به اینکه بنده در جریان جزئیات روند بررسی این طرح در شورای عالی انقلاب فرهنگی از ابتدا بودم، لازم است که نمایندگان با اطلاع از روند بررسی این طرح به بررسی اولویت‌دار آن رأی دهند.
با این تصمیم معلم و کلاس‌های درس به جایگاه اصلی خود برمی‌گردد.
تأثیر قطعی معدل در کنکور با عدالت مغایرت دارد
حجت الاسلام علیرضا سلیمی در موافقت با بررسی اولویت‌دار طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو عنوان کرد: نمایندگان با استناد به صحبت‌های وزیر آموزش و پرورش در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام می‌کنند که دانش‌آموزان به سمت کلاس‌های کنکور سوق داده شده و نسبت به متون درسی بی‌توجه شده‌اند، اما این سوال مطرح است که آیا سوالات کنکور منشأ این موضوع نیست.
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس ادامه داد: نوع طراحی سوالات کنکور منشأ اصلی این مشکل است و سازمان سنجش در طراحی نوع سوالات باید بازبینی کند و منشأ مشکل سازمان سنجش است و کسانی که سوالات را طراحی می‌کنند باید تجدیدنظر کنند.
نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس یازدهم با بیان اینکه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر داوطلب در آزمون سراسری شرکت می‌کنند که به همراه والدین آن‌ها جمعیتی حدود ۴ میلیون نفر می‌شود، تصریح کرد: این اساس تاکنون بین زمین و هوا مانده است و ما تصمیم گیری نکرده ایم.
وی اضافه کرد: داوطلبان می‌خواهند بدانند که در سال آینده کنکور به چه شکلی برگزار می‌شود.
این ضعف مجلس است و برای مجلس یازدهم خوب نیست.
عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت در پاسخ به این نمایندگان گفت: در حال حاضر اولویت طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در حال بررسی است، این قانون در سال ۱۳۹۲ به تصویب مجلس رسیده است و ما در حال حاضر پیشنهاد اصلاح قانونی که در مجلس به تصویب رسیده را بررسی می‌کنیم، بنابراین مجلس به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ورود نمی‌کند.
بررسی کلیات و جزئیات طرح حذف تأثیر معدل در کنکور در صحن علنی امروز مجلس ناتمام باقی ماند و نمایندگان ادامه بررسی این طرح را به نشست علنی بعدی موکول کردند.