سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

جزئیات جدید از روند خلع سلاح تجزیه‌طلب‌ها در نزدیکی مرز ایران

مشرق | سیاسی | دوشنبه، 27 شهریور 1402 - 13:28
یک مقام مسؤول نظامی عراق، از ادامه روند خلع‌سلاح تجزیه‌طلب‌ها و تخلیه اردوگاه‌های گروهک‌های تروریستی در مرزهای نزدیک به ایران برای سومین روز متوالی در چارچوب توافق امنیتی با تهران خبر داد.
عراق،ايران،بغداد،مرزي،امنيتي،نيروهاي،تروريستي،كردستان،عراقي، ...

خلاصه خبر

این توافقنامه همکاری‌های مشترک امنیتی ایران و عراق ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ توسط «علی شمخانی» دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر عراق در بغداد امضا شد و ضرب‌الاجل تعیین‌شده در این توافق ۲۸ شهریور ماه است.
تمرد برخی تجزیه‌طلبان از تحویل سلاح به بغداد یا اربیل
تشکیل اتاق عملیات مشترک برای پاکسازی مرزها در عمق عراق
نقش‌ بافل طالبانی برای اجرای موفق توافقنامه امنیتی بغداد و تهران
الهرکی گفت: «طالبانی نقش میانجی را در انتقال این احزاب به مناطق دور از نوار مرزی عراق و ایران ایفا کرد، وی همچنین در تبدیل فعالیت این احزاب از نظامی به کنشی سیاسی و مدنی نقش داشته زیرا عراق نمی‌تواند مبدأ تعرض به کشورهای همسایه باشد».
«مهدی تقی»، عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق نیز به العربی الجدید گفت: «دولت عراق به برچیدن اردوگاه‌های مخالفان کُرد ایرانی موجود در منطقه کردستان ادامه خواهد داد و ایران این جدیت بغداد را مشاهده کرده است، توافق اخیری که بین تهران و بغداد در خصوص برچیدن این اردوگاه‌ها در چندین مرحله حاصل شده، در همین راستاست و به عراق برای اجرای این توافق فرصت داده شده است».