خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 مهر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مسئول سطل‌های زباله شهر کیست؟

مشرق | اجتماعی و حوادث | دوشنبه، 27 شهریور 1402 - 09:56
شبیه دعوای دوران بچگی در خیابان‌ها و کوچه‌ها بود. چرا اومدی اینجا؟ این سطل مال منه. من هر روز صبح تا شب کنار این سطل‌های زباله نون درمیارم حالا شما اومدی روزی منو ازم بگیری؟
زباله،شهرداري،پسماند،سطل،تهران،پايتخت،ساعت،موضوع،مخازن،بازيا ...

خلاصه خبر

این سطل مال منه و شما حق جمع‌آوری زباله‌های آن رو نداری.
یعنی هرکسی می‌تواند از مخازن ذخیره زباله کسب درآمد کند.
کمی که بحث میان این نوجوان شدت گرفت کسی که ادعای این سطل زباله را می‌کرد گفت اگر صاحبکارم متوجه شود که شما هر روز به این سطل سرک می‌کشید حتما برخورد می‌کند، هرکسی باید روزانه زباله‌های قابل تفکیک و بازیافتی را در زمان خود تحویل دهد و من هم چندین سطل در این خیابان دارم که همه زباله‌های آن را جمع‌آوری می‌کنم.
مافیای سطل زباله‌ها هم این روزها به یک موضوع جدی تبدیل شده است.
پرسیدم بین شما بحث‌هایی شد که برایم جالب بود اینکه سطل زباله هم دارای صاحب است؟
مافیای سطل زباله‌ها هم این روزها به یک موضوع جدی تبدیل شده است.
جمع‌آوری روزانه ۶ هزار تُن زباله در پایتخت
ناگفته نماند که بیش از ۱۲ هزار نفر در این کلانشهر وظیفه نظافت شهر را به عهده دارند که شبانه ساعت ۲۱ همه این زباله‌ها را با وسایل نقلیه شهرداری جمع‌آوری و پس از تفکیک زباله‌های بازیافتی، تخلیه و در مکان دفع زباله تخلیه می‌کنند.
مطهر محمدخانی افزود: مخازن زباله با ظاهری جدید در یکی از خیابان‌های مرکزی شهر استفاده شد و در حال ارزیابی است.
اصلاح ساختاری مخازن زباله، اصلاح فرهنگ شهری و راه‌اندازی مراکز «ام‌آراف» از دیگر برنامه‌های شهرداری است.
اکنون تجارت زباله کم‌خطر اما با سودهای کلان برای گروه‌های مافیایی بدل شده است.
وجود ۵۳ هزار مخزن ذخیره‌سازی زباله در پایتخت
مدیر نظارت و ارزیابی امور مناطق ۲۲گانه سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران نیز درباره این موضوع اظهار داشت: اکنون ۵۳ هزار مخزن ذخیره‌سازی برای جمع‌آوری زباله در سطح شهر تهران وجود دارد که ماموران وظیفه نظافت و جمع‌آوری این مخازن را به عهده دارند.
افرادی که در مخازن زباله در حال جمع‌آوری زباله در سطح پایتخت هستند همه محتاج نیستند بلکه به شغلی برای آنها تبدیل شده است.
آدینه‌وند افزود: با توجه به ارزشمند بودن پسماند، کار جمع‌آوری زباله‌ها از سوی برخی افراد زباله‌گرد انجام می‌شود، به همین منظور از شهروندان درخواست داریم پسماند را هر ساعتی از شبانه‌روز در سطل زباله نریزند و ملاک این اقدام برای آنها ساعت ۲۱ شب باشد تا همزمان کار پردازش از سوی شهرداری صورت گیرد.
مدیر نظارت و ارزیابی امور مناطق ۲۲گانه سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: بحث آموزش تفکیک زباله و پسماند از سوی شهرداری پایتخت انجام می‌شود به همین منظور برخی پسماندهای موجود در مخازن با استفاده از وانت‌های شهرداری جمع‌آوری می‌شود که به واسطه همکاری شهروندان با مدیریت پسماند شهرداری به این افراد خدمات فرهنگی و حتی هزینه‌هایی ارائه می‌شود.
وی ادامه داد: با توجه به سنگینی فعالیت پردازش زباله‌ها و اینکه امکان جمع‌آوری پسماند از همه زباله‌های جمع‌آوری شده توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران وجود ندارد بنابراین شهروندان باید راس ساعت ۲۱ زباله خود را در مخازن تخلیه کنند تا از این طریق هم امکان جمع‌آوری پسماندها از سوی زباله‌گردها وجود نداشته باشد و هم عوامل غیرمجاز از این تجارت پرسود استفاده نکنند.
اما بارها گفته‌ایم که هر کسی که سر در سطل زباله می‌کند هیچ ارتباطی با شهرداری تهران ندارد و تنها با مافیا در ارتباط است.