خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 مهر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

بازی شکست خورده‌ غربی‌ها علیه برجام با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | دوشنبه، 27 شهریور 1402 - 08:06
مهر امسال تحریم‌های تسلیحاتی ایران به پایان می‌رسد، اما غربیان با اعلام تمدید تحریم‌های تسلیحاتی یک بار دیگر توافق برجام را نقض خواهند کرد.
ايران،تسليحاتي،اروپا،اتحاديه،اعلام،اسلامي،كشور،آلمان،فرانسه، ...

خلاصه خبر

توجیه تروئیکای اروپا برای این اقدام، نقض توافق برجام از سوی ایران، فروش پهپاد به روسیه و احتمال فروش موشک‌های بالستیک به این کشور است.
بورل در بیانیه‌ای که پنجشنبه شب در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد، اعلام کرد: امروز نامه‌ای را از وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا در رابطه با اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دریافت کردم.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: وزیران امور خارجه (تروئیکا) اعلام کردند که ایران از سال ۲۰۱۹ به این توافق پایبند نبوده و معتقدند که این موضوع از طریق مکانیسم حل اختلاف برجام حل نشده است بنابراین آن‌ها قصد خود را برای عدم برداشتن گام‌های مربوط به لغو تحریم‌های بیشتر در تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳ اعلام کردند.
وزارت امور خارجه کشورمان نیز با انتشار بیانیه‌ای، تمدید تحریم‌های تسلیحاتی توسط اتحادیه اروپا علیه تهران را محکوم کرد.
در این بیانیه تاکید شده است: تهران، تصمیم اتحادیه اروپا و ۳ کشور اروپایی برای عدم انجام تعهدات خود در موعد سال هشتم برجامی را اقدامی غیرقانونی و مغایر با تعهدات آن‌ها ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ و عملی تنش‌زا و توام با سوءنیت می‌داند.
وزارت خارجه ایران با تاکید بر اینکه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی توسط اتحادیه اروپا بر همکاری بیشتر بین طرف‌های برجام «آثار منفی» خواهد داشت، تصریح کرد: تردیدی وجود ندارد که جمهوری اسلامی ایران به این اقدام غیرقانونی، تحریک آمیز و نقض آشکار تکالیف اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و انگلیس وفق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به صورت مقتضی و در چارچوب حقوق خود در برجام پاسخ خواهد داد.