خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 مهر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

دلایل اصرار باکو به جاده آغدام-خانکندی و مخالفت ارامنه- اخبار ترکیه و اوراسیا - اخبار بین الملل تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | یکشنبه، 26 شهریور 1402 - 18:39
اولویت باکو، اخراج نیروهای حافظ صلح روسی و بازگرداندن مشروعیت در بخش های تحت کنترل جدایی طلبان قره باغ است و برای دستیابی به این هدف، سعی می کند از اهمیت جاده لاچین بکاهد و روند ادغام مجدد ارامنه قره باغ را آغاز کند.
آذربايجان،جاده،ارمنستان،باكو،لاچين،بشردوستانه،ارامنه،كريدور، ...

خلاصه خبر

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بحران بین باکو و ایروان در مورد حمل‌ونقل کالا از ارمنستان به قره‌باغ و بالعکس عملاً در اواخر سال 2022 ظاهر شد.
پس از آن ارامنه قره‌باغ از گذرگاه مرزی لاچین برای رفتن به ارمنستان استفاده کردند.
اگرچه ارمنستان این جاده را راه‌حل عملیاتی پیش‌بینی‌شده توسط آذربایجان می‌بیند، اما خواهان حمل محموله در طول کریدور لاچین است که تحت کنترل نیروهای حافظ صلح روسیه است و این را با مفاد بیانیه سه‌جانبه امضا شده بین ارمنستان، آذربایجان و روسیه در 9 نوامبر 2020 توجیه می‌کند.
باکو همچنین مدعی شده که در ماه‌های اخیر چندین پرسنل نظامی و غیرنظامی در مناطق مرزی با ارمنستان مورد اصابت مین قرار گرفته‌اند و سلاح و مهمات تحت عنوان کمک‌های بشردوستانه از ارمنستان به قره‌باغ منتقل می‌شود.
الهام علی‌اف در گفتگو با بلینکن، جاده آغدام - خانکندی را برای رفع نیازهای ساکنان ارمنی پیشنهاد کرد، اما ارمنستان با همه پیشنهادات مخالفت کرد.
چرا ارمنستان مخالف جاده آغدام - خانکندی است؟
نه‌تنها ارمنستان، برخی از مردم ارامنه در جمهوری قره‌باغ نیز اجرای حمایت‌های بشردوستانه از طریق جاده آغدام - خانکندی را یک تهدید می‌دانند.
از 14 ژوئیه، ارامنه قره‌باغ به عنوان اعتراض دست به تحصن زدند.
آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان روز پنجشنبه در پاسخ به سؤال رسانه‌های ارمنی درباره جاده آغدام - خانکندی گفت: ارمنستان نمی‌تواند و صلاحیت بحث در مورد راه‌های دیگر حمل بار به قره‌باغ را ندارد، اما محاصره غیرقانونی اطراف کریدور لاچین باید برداشته شود و مفاد بیانیه سه‌جانبه 9 نوامبر اجرا شود.
الخان شاهین اوغلو، تحلیلگر سیاسی آذربایجانی معتقد است: مخالفت ارمنستان و رهبری جدایی‌طلب در قره‌باغ با جاده آغدام - خانکندی به ترس از دست دادن اهمیت کریدور لاچین مربوط می‌شود.
شاهین اوغلو می‌گوید: نگرانی ایروان از این احتمال ناشی می‌شود که روابط آزاد بین جدایی‌طلبان قره‌باغ و ارمنستان به تدریج پس از عملیاتی شدن جاده آغدام - خانکندی از بین برود.
الخان شاهین اوغلو گفت: همه می‌دانند که کمک‌های بشردوستانه ارائه شده به قره‌باغ، چه از ارمنستان و چه از آذربایجان، نمی‌تواند برای همیشه دوام بیاورد.
جمهوری آذربایجان روابط موجود بین جمهوری قره‌باغ و ارمنستان بر سر کریدور لاچین را تهدیدی برای تمامیت ارضی و حاکمیت بین‌المللی خود می‌داند.
در عین حال، باکو تلاش می‌کند تا بدون مشارکت شخص ثالث، یعنی جدایی‌طلبان قره‌باغ، روابط تجاری یا بشردوستانه با ارمنستان برقرار کند.
الخان شاهین اوغلو معتقد است که باکو با استناد به فقدان هرگونه توافق تجاری با ارمنستان، به طور موجه علاقه‌ای به حمل کالا از ارمنستان به خاک خود، یعنی قره‌باغ ندارد.