خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 02 مهر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

پیشگیری هنرمندانه از وقوع جرم

مشرق | اجتماعی و حوادث | یکشنبه، 26 شهریور 1402 - 18:37
در چند ماه اخیر چندین بار رهبر معظم انقلاب از اطلاع‌رسانی هنرمندانه در سخنرانی‌های خود یاد کردند و به ضعف این امر مهم هم در دستگاه قضا و هم دولت اشاره داشتند.
جرم،پيشگيري،جامعه،آگاهي،اجتماعي،مجرمان،كيفري،عموم،معناي،عوام ...

خلاصه خبر

چون آگاهم، نه مرتکب جرم می‌شوم، نه قربانی جرم
دکتر رامین مالک، حقوقدان و جرم‌شناس، با اشاره به این نکته که جرم و نقض قانون از مشکلات جدی و پیچیده‌ای است که همه جوامع بشری با آن روبه‌رو هستند، به «ایران» می‌گوید: «جرم نه تنها به فرد مجرم و قربانی آن آسیب می‌رساند، بلکه به امنیت، آرامش، عدالت و توسعه اجتماعی نیز لطمه می‌زند.
بنابراین، مبارزه با جرم و پیشگیری از آن یک الزام اجتماعی و قانونی است که نیاز به همکاری و همفکری تمام نهادها، سازمان‌ها، گروه‌ها و افراد دارد.
به عقیده بسیاری از صاحبنظران، راه‌حل مناسب برای کاهش جرم در جامعه، پیشگیری از آن است.
پیشگیری از جرم
به گفته دکتر مالک، پیشگیری از جرم به معنای اتخاذ تدابیر و اقدامات لازم برای جلوگیری از شکل‌گیری، تکرار و گسترش جرم است.
این حقوقدان می‌گوید: «نقش آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی عمومی در پیشگیری از جرم بسیار مهم و حیاتی است.
آگاهی‌بخشی از دو جنبه می‌تواند در فرایند کیفری مؤثر باشد؛ از یک سو اثربخشی در پیشگیری و کاهش جرم و از سوی دیگر، مشروعیت بخشی به مجازات از طریق اتمام حجت که از وظایف دستگاه قضایی است و باید انجام شود تا هرگونه بهانه را از افرادی که اندیشه مجرمانه دارند، بگیرد.»
این اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی درباره جرم، می‌تواند در قالب ارائه داده‌ها و اطلاعات کلی درباره جرم بوده یا حمایت از افراد در برابر جرایم یا انحرافات باشد یا از طریق آگاه‌سازی نسبت به عواقبی که جرم دارد و راه‌هایی که می‌توان در برابر آن از فرد حفاظت کرد، باشد.»
آگاهی عنصری کلیدی در پیشگیری از جرم
آگاهی‌بخشی نسبت به عوامل و بسترهای وقوع جرم
برای مثال، عوامل و عاملان جرم را از علل، پیامدها، راهکارها و استراتژی‌های پیشگیری از جرم آگاه کردن و با استفاده از داده‌ها، شواهد، نظرات، پروپوزال‌ها، گزارش‌ها، پروژه‌ها و...
آگاهی‌بخشی نسبت به مجرمان و بزهکاران
هرگونه اطلاع‌رسانی به مجرمان درباره قوانین، حقوق، تکالیف، فرصت‌ها، خدمات و منابع موجود در جامعه منجر به تغییر نگرش و رفتار در مجرمان شده و باعث می‌شود به عضو سالم و مفید جامعه تبدیل شوند.
آگاهی‌بخشی نسبت به قربانیان و بزه‌دیدگان جرم
یعنی وقتی شخصی را از وجود یک علت جرم‌زا که باعث می‌شود او به‌صورت آماج جرم تلقی گردد، آگاه کنیم.
همچنین آگاهی می‌تواند به افراد و جوامع کمک کند تا به طور فعال و سازنده در طرح‌های پیشگیری از جرم مشارکت کنند.