سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

امیرعبداللهیان: برای خروج ترکیه از سوریه طرحی ارائه دادیم

مشرق | سیاسی | یکشنبه، 26 شهریور 1402 - 17:06
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به پیشنهاد ایران برای امنیت مرزهای مشترک سوریه و ترکیه، گفت: مقامات سوری برای محافظت از مرزهای مشترک کشور خود با ترکیه از داخل خاک سوریه آمادگی کامل دارند.
سوريه،ايران،مقاومت،منطقه،آمريكا،تركيه،تاكيد،اسلامي،مرزهاي،دم ...

خلاصه خبر

جهان عرب جایگاه سوریه را درک کرد
وی در پاسخ به این سوال که آیا سفر اخیرش به لبنان و سوریه با هدف تاکید بر ایستادن ایران در کنار متحدانش در سایه تحرکات مشکوک اخیر آمریکا در مرزهای سوریه و عراق است، گفت: در واقع ما امروز در سوریه با دو پدیده رو به رو هستیم؛ پدیده اول این است که جهان عرب رویکردی جدید در قبال دمشق اتخاذ کرده و به دنبال بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، بازگشایی سفارتخانه‌های خود در این کشور و انعقاد توافقات با دمشق در سطوح مختلف است.
اما اگر بخواهیم به این مساله بپردازیم که آمریکا به دنبال قطع ارتباطات و راه‌های ارتباطی در این منطقه است باید گفت که آمریکایی‌ها از خیلی وقت پیش به دنبال این هدف هستند و ما نمی‌توانیم این مساله را فراموش کنیم که زمان جنگ عراق و سوریه با داعش آمریکایی‌ها فشارهای زیادی آوردند تا بوکمال بسته بماند.
اما به لطف برنامه‌ریزی‌هایی که بر اساس منافع مشترک عراق و سوریه صورت گرفت، این مرزها بازگشایی شد و این مرزها در واقع مرزهای دوستی و همکاری مشترک میان دو کشور است.
وی اذعان داشت که در جریان سفرش به دمشق و بیروت بر این امر تاکید کرده که هیچ طرفی نمی‌تواند مرزها و خطوط ارتباطی میان کشورها را ببندد، این مساله درخصوص گذرگاه زنگزور نیز صدق می‌کند.
وزیر امور خارجه در ادامه با تأیید تلاش برخی طرف‌ها در منطقه قفقاز برای بستن مسیر تاریخی و قدیمی میان ایران و ارمنستان تاکید کرد که تهران تحت هیچ شرایطی اجازه انجام چنین کاری را نخواهد داد و این امر در خصوص سوریه و عراق نیز صدق می‌کند.
حسین امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی در خصوص سفرش به لبنان و دیدار با دبیرکل حزب‌الله لبنان و رهبران گروه‌های فلسطینی تأیید کرد که این دیدارها در راستای حمایت از مقاومت صورت گرفته زیرا یکی اصول ثابت در سیاست جمهوری اسلامی ایران دفاع از مظلومان و مستضعفین و محافظت از ثبات و امنیت منطقه است و ایران همواره بر این مساله تاکید دارد.
اما درخصوص مساله مقاومت فلسطین و لبنان علیرغم تمام عواقب و پیامدهایی که برای ما به همراه دارد به صراحت اعلام کردیم و اعلام می‌کنیم که در کنار مقاومت هستیم.
پیشنهاد سطان عمان درخصوص توافق هسته‌ای