خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 03 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مشارکت محققان در تدوین استانداردهای ملی در ۱۰ حوزه فناوری نانو

مهر | دانش و فناوری | سه شنبه، 21 شهریور 1402 - 10:34
ستاد نانو برای تدوین استانداردها در ۱۰ حوزه اولویت‌دار فناوری نانو از محققان دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد با حداقل ۳ سال تجربه کاری دعوت به همکاری کرد.
نانو،فناوري،استاندارد،ستاد،تدوين،توسعه،نانومواد،استانداردهاي ...

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد نانو، استاندارد و استانداردسازی، یکی از ارکان پیشرفت علم و فناوری خصوصا در مورد فناوری‌های جدید و نوظهور همچون فناوری نانو بوده که نیازمند تدوین و پیاده‌سازی استانداردهای جدیدی است تا به کمک آنها بتوان از یک‌سو شالوده استواری را برای توسعه صنعت و اقتصاد این فناوری فراهم ساخت و از سوی دیگر توسعه پایدار آن را تضمین کرد.
مواردی مانند روش‌های قابل اتکا برای مشخصه‌یابی نانومواد و اندازه‌گیری خواص و کارآیی محصولات فناوری نانو، سنجش و ارزیابی ایمنی نانومواد و محصولات فناوری نانو، از جمله چالش‌های مهم پیش روی توسعه پایدار فناوری نانو هستند که لازمه غلبه بر آنها، تدوین و پیاده‌سازی استانداردهای کاربردی برای نانومواد و محصولات فناوری نانو است.
یکی از برنامه‌های ستاد نانو کمک به تدوین استانداردهای ملی در حوزه فناوری نانو است.
این ستاد با استفاده از توان ملی و ظرفیت متخصصین، اساتید و فناوران داخل کشور تا کنون توانسته است ۱۵۸ استاندارد ملی را تدوین کند، این استانداردها در رابطه با موضوعاتی مانند نانوذرات، نانوحسگرها، نانوپوشش‌های سخت، مدیریت ریسک شغلی، مدیریت و دفع پسماند، ارزیابی سیمت نانومواد، الکترونیک چاپی، نانوالیاف، منسوجات آنتی‌باکتریال، و … تدوین شده است.
در همین رابطه، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و میکرو اقدام به برگزاری فراخوان مشارکت در تدوین استانداردهای ملی در حوزه فناوری نانو کرده است.
لذا از افراد واجد شرایط شامل اعضای هیئت علمی، پژوهشگران، فناوران و صاحبان کسب وکارها دعوت می‌شود، با توجه به اولویت‌های تعیین شده در زیر، موضوعات پیشنهادی تدوین استاندارد خود را در قالب فرم مورد نظر به این ستاد ارسال نمایند.
طرح‌های واجد شرایط و تاییدشده توسط داوران، مورد حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو قرار می‌گیرند.
درخواست‌های ارسالی در مرحله اول در گروه استاندارد و ایمنی ستاد توسعه فناوری نانو مورد بررسی و داوری قرار خواهد گرفت و در صورت اعلام تایید اولیه، متقاضی باید طرح توجیهی را تکمیل و یک پیش نویس استاندارد مطابق قالب استاندارد به همراه فرم‌های مربوطه آماده نموده
(فرم‌ها برای پذیرفته‌شدگان مرحله اول ارسال خواهد شد) و در ادامه به ایمیل (tadvin@nano.ir) ارسال نمایند.
موضوعات اولویت‌دار برای مشارکت در این فراخوان عبارت است از نانوحسگرها با کاربرد در حوزه سلامت، نانوحباب‌ها برای کاربرد در تصفیه آب و پساب، شوینده‌های مبتنی بر نانو امولسیون، نانوکاتالیست‌های خودرو، کاشی‌های سرامیکی خود تمیز شونده، ارزیابی ریسک و ایمنی نانومواد، نانوپوشش‌های سخت و ضد خوردگی، نانوپوشش‌های رسانا و عایق حرارت، شیشه‌های کنترل‌کننده انرژی و کم گسیل، نانوغشاها در تصفیه آب.
افراد مشارکت‌کننده باید حداقل مدرک کارشناسی ارشد با حداقل ۳ سال تجربه کاری داشته باشند؛ همچنین تسلط به زبان انگلیسی و داشتن حوزه و رشته کاری مرتبط با موضوع استاندارد درخواستی از دیگر شرایط به شمار می رود.