خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 03 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

هوش مصنوعی چقدر آب مصرف می کند!

مهر | دانش و فناوری | سه شنبه، 21 شهریور 1402 - 10:16
گزارش های محیط زیستی جدید مایکروسافت و گوگل نشان دهنده افزایش قابل توجه آب مصرفی برای توسعه فناوری هوش مصنوعی است.
آب،مصرف،مصنوعي،هوش،خنك،مايكروسافت،جي،تي،ليتر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، مایکروسافت در گزارش خود اعلام کرده مصرف آب آن در ۲۰۲۲ میلادی نسبت به سال قبل ۳۵ درصد افزایش یافته و به حدود ۱.۷ میلیارد گالن( ۶.۴ میلیارد لیتر) رسیده است.
از سوی دیگر گوگل نیز از افزایش ۲۰ درصدی مصرف آب در همین بازه زمانی خبر داده است.
شائولی رن یکی از محققان دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید که مسئولیت ارزیابی تاثیرات زیست محیطی هوش مصنوعی مولد را برعهده دارد، در این باره می گوید:می توان ادعا کرد یکی از دلایل اصلی افزایش مصرف آب مایکروسافت،هوش مصنوعی از جمله سرمایه گذاری کلان درهوش مصنوعی مولد و همکاری با شرکت اوپن ای آی است.
این گزارش که در آوریل ۲۰۲۳ میلادی منتشر شده، نشان می دهد آموزش چت جی پی تی ۳ به تنهایی حدود ۸۵هزار گالن(۷۰۰ هزار لیتر) آب مصرف کرده است.همچنین تخمین زده می شود چت جی پی تی که نسخه اولیه جی پی تی ۳ است، برای گفتگو با یک کاربر و پاسخ به ۲۵ تا ۵۰ سوال،۵۰۰ میلی لیتر آب مصرف می کند.
در مراکز داده که محاسبات هوش مصنوعی انجام می شود، به راه حل هایی برای خنک سازی در مقیاس وسیع نیاز است تا از داغ شدن بیش از حد سرور ها و دیگر تجهیزات جلوگیری شود.
سیستم های گرمایش، هوارسانی و تهویه مطبوع و برج های خنک سازی مقدار زیادی آب مصرف می کنند.
علاوه بر آن محاسبات هوش مصنوعی نیز انرژی بر است.
در برخی اماکن تولید برق نیازمند عملیاتی است که به مصرف مقدار زیادی آب منجر می شود، به خصوص هنگامیکه فناوری های تولید برق مانند واحدهای ترموالکتریک به کار می روند که برای خنک سازی به شدت به آب نیاز دارند.
مایکروسافت در بیانیه ای اعلام کرده مشغول بررسی راه هایی است تا سیستم های بزرگتر را در زمینه های آموزش و به کارگیری، کارآمدتر کند.