خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

دستیابی دانش بنیان ها به یک تکنولوژی تحریمی در کشور

مهر | دانش و فناوری | سه شنبه، 21 شهریور 1402 - 09:29
عضو هیات مدیره یک شرکت دانش بنیان از دستیابی به تکنولوژی سنسور توزیع فیبر نوری و بومی سازی آن خبر داد و گفت: این سنسورها برای تجهیزات حساس مورد استفاده قرار می گیرند.
تكنولوژي،فيبر،نوري،سيستم،خطوط،شركت،مليحي،سنسور،بنيان،قطار،كا ...

سید محمد حسین ملیحی مدیر پروژه DAS مخفف (Distributed Acoustic Sensor ) و یا همان سنسور آکوستیک توزیعی فیبر نوری در یک شرکت دانش بنیان در حوزه برق و الکترونیک و مخابرات درباره این پروژه به خبرنگار مهر توضیح داد و گفت: این نوع از سنسورها نسل جدیدی از حسگرهای فیبر نوری هستند که برای حفاظت از محیط و تجهیزات حساس مورد استفاده قرار می گیرند.
عضو هیات مدیره این شرکت دانش بنیان ضمن اشاره به اینکه این شرکت موفق به بومی سازی یکی از جدیدترین و پیچیده ترین تکنولوژی های روز دنیا یعنی سنسور توزیعی فیبر نوری شده است، گفت: این تکنولوژی در حال حاضر در کشور ما تحریم است.
ملیحی افزود: در این روش ما فیبر نوری را به سنسور تبدیل و نتایج را با استفاده از هوش مصنوعی آنالیز می کنیم؛ در واقع با استفاده از این روش هرگونه حرکت و تغییرات محیطی در فواصل چند کیلومتری باعث تغییر در سیگنال های برگشتی لیزر ارسالی می شود که از طریق کابل فیبر نوری به سرور متصل و بعد از پردازش و آنالیز سیگنال‌ها، علت و نوع آن شناسایی می شود.
این فعال فناور با اشاره به کاربرد این تکنولوژی در خطوط ریلی و راه آهن، پایش خطوط لوله نفت و گاز و خطوط انتقال برق، حفاظت امنیتی پیرامونی، فرودگاه و لرزه شناسی گفت: به طور مثال کاربرد این سیستم در خطوط ریلی قطار به این صورت است که سرعت و جهت قطار، خرابی چرخ قطار، مشکلات در ریل و یا حادثه های احتمالی مثل عبور ماشین از روی ریل و رانش زمین را اعلام می کند و هشدار می دهد.
وی در ادامه تصریح کرد: حسن استفاده از این سیستم این است که اولا کاربردهای گسترده ای دارد و بدون نیاز به برق و سیستم انتقال دیتا به صورت مجزا، این امکان را دارد که تا ۱۰۰ کیلومتر را پایش کند.
این روش همچنین در مرزها نیز کاربرد دارد به طوری که وقتی فردی از مرز عبور می کند، قابلیت این را دارد که فرد را شناسایی و موقعیت دقیق آن را در نقشه هوایی اعلام کند.این سیستم همچنین می‌تواند به پهپاد و دوربین‌ها نیز متصل شده و پهپاد یا دوربین را بصورت اتوماتیک بطرف محل مدنظر هدایت کند.
ملیحی خاطرنشان کرد: این سیستم یک تکنولوژی بسیار گران قیمتی است که ما توانستیم آن را ارزان تر طراحی و بومی سازی کنیم و در اختیار سازمان های بهره بردار قرار دهیم.
عضو هیات مدیره این شرکت دانش بنیان همچنین از رایزنی با مراکز مختلف دولتی و خصوصی برای انعقاد قرارداد خرید این تکنولوژی خبر داد و گفت: این تکنولوژی از سوی این نهادها تایید شده و منتظر عقد قرارداد هستیم.