خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 14 آذر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

افزایش ۵۷ درصدی میزان مصرف دخانیات بین زنان اصفهان

مهر | استان‌ها | شنبه، 06 خرداد 1402 - 11:06
اصفهان - مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: مصرف دخانیات بین بانوان در اصفهان ۵۷ درصد و بین مردان ۱۷ درصد افزایش یافته است.
دخانيات،مصرف،درصد،زنان،افزايش،بهداشت،سيگار،اصفهان،تبليغات،مر ...

خلاصه خبر

سید مهدی میرجهانیان در گفت‌وگو باخبرنگار مهر اظهار داشت: استعمال دخانیات دروازه ورود به انواع بزه‌ها و روی آوری به دیگر مواد مخدر است.
مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان تصریح کرد: در اصفهان شهر نجف آباد و روستای حسین آباد علویجه به عنوان شهر و روستای بدون دخانیات شناخته شده و در این شهر و روستا شاهد فروش و تبلیغ دخانیات در هیچیک از چای خانه‌ها یا مراکز عرضه مواد غذایی نیستیم.
مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: بر اساس داده‌های سال ۱۴۰۰ تقریباً ۱۴ درصد افراد بالای ۱۸ سال مصرف کننده دخانیات هستند (۴.۴ درصد زنان و ۲۵.۸ درصد مردان) هستند و مصرف متوسطه روزانه هر فرد به ۱۲ نخ می‌رسد.
وی با بیان اینکه هم اکنون آمار مصرف سیگار در استان اصفهان حدود ۱۵ درصد است که ۲۱ درصد افزایش مصرف در بین مردان و ۲ در صد در بین زنان را شامل می‌شود، اعلام کرد: در سال‌های اخیر سن شروع مصرف سیگار کاهش یافته که ریسک ابتلاء به بیماری‌های غیر واگیر تنفسی، قلبی و عروقی و سرطان را بدنبال داشته است، بر اساس مطالعات حدود ۴۰ درصد نوجوانان در معرض دود سیگار هستند.
مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان اظهار داشت: در هیچ کشوری عرضه قلیان با گستردگی که در ایران مشاهده می‌شود، وجود ندارد حتی کشورهای عربی که خاستگاه قلیان است.