خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 14 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

دلخوری غرب از استقبال گرم از «بشار اسد» در جده

مشرق | بین‌الملل | شنبه، 06 خرداد 1402 - 10:00
کارشناسان اندیشکده «شورای آتلانتیک» استقبال سران کشورهای عربی از بشار اسد در جده را نوعی شکست برای غرب و نتیجه سیاست های ایالات متحده ارزیابی کردند.
اسد،سوريه،عرب،عربي،اتحاديه،كشورهاي،آمريكا،دولت،تلاش،سياست،بش ...

خلاصه خبر

در این گزارش که نظرات چند تن از کارشناسان این اتاق فکر را بیان کرده، آمده است ۱۲ سال پس از کنارگذاشتن سوریه از اتحادیه عرب، رئیس جمهور بشار اسد در ۱۹ می با آغوش باز اعضای این سازمان منطقه ای روبرو شد.
همه این تحولات در نهایت به استقبال دوباره از سوریه در اتحادیه عرب منتهی شد و در واقع عرصه بازی جدیدی برای دمشق رقم خورد.
موفقیت اسد در واقع نقطه اوج تلاش های چند ساله بسیاری از کشورهای عربی برای عادی سازی روابط با دمشق و دگرگونی جایگاه آن ها در خاورمیانه بوده است.
«عمادالدین بادی» دیگر عضو مرکز رفیق حریری هم بر ین باور است که نوع رفتار گرم رهبران عربی با بشار اسد، ایرادات سیاست خارجی آمریکا در منطقه را نشان می دهد.
در واقع بازگشت رسمی اسد به اتحادیه عرب آشکارا به معنای پیروزی عمل گرایی منطقی و اقتدارگرایی رهبران خاورمیانه قابل تفسیر است.
سیاست آمریکا در قبال سوریه نمونه ای از ناکامی در بازدارندگی اسد و متحدانش است.
این یک واقعیت قابل توجه است که اکنون کشورهایی پیشتاز احیای روابط خود با اسد هستند که متحدان واشنگتن بوده اند و تا پیش از آن به نوعی به خط مشی دولت بایدن در قبال دمشق شکل می دادند.
تلاش غرب برای افزایش فشار بر اسد
«میشل دوکلوس» دیگر عضو اتاق فکر فوق و سفیر پیشین فرانسه در دمشق بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ نیز اعتقاد دارد غرب نباید بدون قید و شرط روند عادی سازی با دولت اسد را بپذیرد.
ایالات متحده باید از روابط ممتاز خود با کشورهای عضو اتحادیه عرب برای پاسخگو کردن دمشق و رسیدگی به پیامدهای جنگ در سوریه استفاده کند.