خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 09 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

استان اصفهان بارش‌ یکسال زراعی کامل را دریافت کرد

مهر | اجتماعی و حوادث، استان‌ها | شنبه، 06 خرداد 1402 - 09:44
اصفهان- برپایه آمار اداره کل هواشناسی استان اصفهان، میانگین بارندگی این استان تا سوم خرداد سال جاری به ۱۹۹.۸۴ میلیمتر رسیده و بارش‌های یکسال کامل زراعی را دریافت کرده است.
ميليمتر،زراعي،ميانگين،شهرستان،درصد،بارشي،مشابه،اصفهان،گذشته

خلاصه خبر

سمیرم پربارش‌ترین شهرستان در سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۲
بررسی آمار اداره کل هواشناسی استان اصفهان همچنین نشان می‌دهد که سمیرم به‌عنوان پربارش شهرستان استان اصفهان از ابتدای سال زراعی تا سوم خردادماه ۶۲۰ میلیمتر بارندگی داشته در حالی که در مدت مشابه سال زراعی قبل میانگین بارش‌های این شهرستان به ۴۴۱ میلیمتر و در دوره آماری بلندمدت به ۴۹۴ میلیمتر می‌رسید.
میانگین بارشی یک سال زراعی کامل شهرستان سمیرم ۴۷۵ میلیمتر است.
میانگین یک سال زراعی کامل شهرستان شهرضا ۱۳۹.۴ میلیمتر است و بارش‌های امسال شهرستان شهرضا نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۷ درصد و نسبت به بلندمدت ۴۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.
شهرستان‌های غربی اصفهان نسبت به دوره بلندمدت کاهش بارندگی دارند
میانگین بارش یک سال کامل زراعی شهرستان خوانسار ۳۹۰ میلیمتر است.
طبق آمار اداره کل هواشناسی اصفهان، شهرستان چادگان نیز در سال زراعی کنونی تا سوم خرداد ماه به ۲۸۶ میلیمتر رسیده در حالی که میانگین بارش این شهرستان در مدت مشابه سال زراعی قبل ۲۲۴ میلیمتر و در بلندمدت ۲۸۸ میلیمتر بود.
میانگین یک سال کامل زراعی شهرستان داران ۳۲۴ میلیمتر است.
افزایش ۴۸ درصدی بارش‌ها در شهر اصفهان
برپایه آمار هواشناسی استان، میانگین بارشی کلان‌شهر اصفهان نیز از ابتدای سال زراعی تا سوم خرداد ۱۷۷ میلیمتر بوده است.
تداوم کم‌بارشی در شمال و شرق استان اصفهان
همچنین وضعیت بارش‌های امسال در شهرستان‌های شرقی و شمالی استان از جمله نطنز، کاشان، نائین، خور و بیابانک، اردستان، ورزنه و مورچه خورت در مرکز اصفهان در مقایسه با دوره بلندمدت مطلوب نیست و این شهرستان‌ها با کاهش بارندگی رو به رو هستند.
خور و بیابانک کم بارش‌ترین نقطه استان اصفهان
میانگین بارش‌های تاکنون شهرستان نطنز در سال زراعی جاری ۱۴۶ میلیمتر بوده در حالی که مدت مشابه سال قبل میانگین بارشی این شهرستان ۱۱۸ میلیمتر و در بلند مدت ۱۸۳ میلیمتر بود.