خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 09 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

جهاد اسلامی فلسطین از غزه تا جنین

مهر | بین‌الملل | شنبه، 06 خرداد 1402 - 09:28
معادله ای که جهاد اسلامی به دنبال آن بود و در حین و پس از جنگ اخیر هم بارها گفته شد، ایجاد بازدارندگی در مقابل رفتارهای رژیم صهیونیستی در کرانه باختری از جمله ترور اعضای مقاومت در جنین است.
اسلامي،جهاد،جنبش،رژيم،كرانه،حماس،صهيونيستي،مقاومت،فلسطين،نقط ...

خلاصه خبر

تعریف از جهاد اسلامی، نیاز به بازنگری دارد
اما شاید لازم باشد نگرش به جهاد اسلامی را بازتعریف کرد؛ جنبشی کوچک و نظامی در غزه تعریف کاملی برای آن نیست.
یکی از دلایل انتخاب حملات ارتش اسرائیل به جهاد اسلامی، مرتبط با به گسترش این جنبش در کرانه باختری بالاخص در شهر جنین است.
گردان های منتسب به جهاد اسلامی در حال تغییر معادلات در کرانه باختری و بالاخص شمال این منطقه است و تحلیل گران صهیونیستی بسیار نسبت به خطرات این جنبش در دهه پیش رو ابراز نگرانی می کنند و به مرور این جنبش را خطرناک تر از حماس هم می دانند.
ضمن آنکه وضعیت کنونی اقتصادی در غزه، لغو مجوزهای کارگران غزه برای ورود به سرزمین‌های اشغالی، افزایش بیکاری و چالش جدی بیمارستان‌ها برای تأمین نیازهای مردم و بیماران و… در کنار عدم بازسازی غزه از جنگ‌های اخیر و بالاخص سیف القدس موجب شده است حماس به دنبال تنش حداکثری نباشد و بسیار محتاطانه رفتار کند.
اما جهاد اسلامی فلسطین صراحتا سیاست تشدید تنش و بالاخص انتقال نقطه بازدارندگی و نبرد با افزایش قدرت گردان های نزدیک به این جنبش در جنین و نابلس و دیگر مناطق کرانه را دنبال می کند.
زیاد النخاله و جنگ ۵۱ روزه؛ نقطه عطف جنبش جهاد اسلامی فلسطین
یکی از مولفه های مهم شرایط کنونی جنبش جهاد اسلامی فلسطین، یعنی انتقال نقطه نبرد و بازدارندگی به خارج از نوارغزه، شخص زیاد النخاله است.
نخاله از سال ۱۹۹۵ پس از شهادت فتحی شقاقی و انتخاب رمضان عبدالله به عنوان معاون جنبش جهاد اسلامی انتخاب شد.
حجم بالای عملیات ها و کشته های صهیونیست ها در ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ در کرانه باختری و نبردهای مسلحانه در جنین و نابلس به خوبی نشان دهنده سیاست عملیاتی جهاد است.