خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 14 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

النگدره در چنگ پارادوکس فرهنگ و طبیعت/ هرکسی فریاد خودش را می زند

مهر | استان‌ها | شنبه، 06 خرداد 1402 - 09:01
گرگان- آزادسازی تردد خودرو به داخل پارک جنگلی النگدره گرگان با موضع گیری‌های تند و البته دوگانه ای همراه بود اما هر دو طیف، بر استمرار فعالیت‌های حفاظتی در این طبیعت بکر هیرکانی تاکید دارند.
پارك،تردد،گرگان،خودرو،جنگلي،خودروها،جنگل،ادامه،پياده،مهر،حضو ...

خلاصه خبر

تا قبل از شیوع کرونا، مدیریت شهرداری بر النگدره مبتنی بر رویه‌ای مرسوم در سایر پارک‌های جنگلی شمال ایران بود و گردشگران و مسافران با استفاده از خودرو شخصی وارد پارک شده و از خدمات آن شامل جاده آسفالته، مسیر چوبی پیاده روی، ایستگاه دوچرخه‌سواری، زمین بازی کودکان، زمین ورزش بزرگسالان، خودروهای برقی، صندلی، نیمکت، آلاچیق سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه، ساختمان نگهبانی و فروشگاه مواد غذایی استفاده می‌کردند و البته که طی این سال‌ها خسارت‌های پرشماری ناشی از حضور بی برنامه مردم بر پیکر جنگل النگدره وارد شد.
در اوایل سال ۹۹ و بر اساس دستورالعمل ستاد استانی مقابله با کرونا، ورود به تفرجگاه‌ها ممنوع شد و بر همین اساس از تردد خودرو به النگدره جلوگیری شد.
البته در سنوات گذشته هم طرح‌های مختلفی مانند تردد زوج و فرد خودروها در پارک ۱۸۵ هکتاری النگدره اجرا شده بود اما ثمره‌ای برای این جنگل هیرکانی متصل به بافت شهری گرگان نداشت.
هر چند در مدت زمان ممنوعیت تردد خودرو، فشارهایی به مدیریت شهری گرگان برای بازگشایی این محور وارد شد اما هر بار از «کان لم یکن» شدن مصوبه شورا جلوگیری کردند و تردد همچنان ممنوع باقی ماند.
تردد خودرو آزاد شد
یکی از دانش آموختگان رشته جنگل در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: جنگل النگدره به عنوان یکی از اکوسیستم‌های ارزشمند جنگل، در سه سال اخیر پیامدهای مطلوبی را تجربه کرده که رشد و نمو نهال‌ها و گیاهان علفی زیراشکوب در پهنه پارک یکی از بارزترین و آشکارترین رخدادها در این بوم سازگان هیرکانی است.
محمد عباسی ادامه داد: وضعیت خاص توپوگرافی و عبور جریانات مرطوب از دره‌های جنگل‌های بالادست به سمت پارک جنگلی سبب شده تا آب و هوای نسبتاً خنکی در این محدوده احساس شود.
حضور خودروها براساس قانون و کتابچه طرح است
یکی از فعالان اجتماعی گرگان هم به خبرنگار مهر گفت: هیچ فرد عاقلی با پیاده روی در جنگل و در هوای مطبوع النگدره مخالف نیست اما این عرصه متعلق به ۳۵۰ گرگانی یا حتی کل استان است.
بازگشایی به صلاح جنگل نیست
علی شاهینی گفت: سال‌ها است در مسیر النگدره پیاده روی می‌کنم، عبور خودرو در جنگل النگدره، اصلاً به صلاح طبیعت نیست و موجب نابودی درختان، نهال‌ها و شکستن شاخه‌ها و آسیب به طبیعت می‌شود.
این جوان گرگانی گفت: اگر افرادی مدعی آن هستند که النگدره مشکل فرهنگی دارد، باید برای آن چاره فرهنگی پیدا کنند، ذبح جنگل راهکار مشکلات فرهنگی نیست!