خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 08 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

هیچ مانعی نمی‌تواند با موشک‌های ما مقابله کند

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | شنبه، 06 خرداد 1402 - 08:28
جانشین وزیر دفاع: در فاصله ۴۰ ساله و با وجود تحریم‌های سنگین موفقیت‌های بسیاری کسب کرده‌ایم که موشک «خرمشهر ۴» بخش کوچکی از آن‌ها است.
موشك،خرمشهر،دفاع،سوخت،سردار،سرجنگي،سرعت،ادامه،فاز،جانشين،وزي ...

خلاصه خبر

جانشین وزیر دفاع:
وی افزود: در فاصله ۴۰ ساله که در عین حال تحریم‌های سنگین علیه کشور ما اعمال شده بود، توانستیم به موفقیت‌های بسیاری دست پیداکنیم که موشک خرمشهر ۴ یکی از آن‌هاست.
جانشین وزیر دفاع با اشاره به موشک «خرمشهر ۴» عنوان کرد: امروز ما به نسل چهارم موشک خرمشهر رسیده‌ایم که به بومی‌بودن، جوانان پرافتخارمان و قابلیت‌های آن افتخار می‌کنیم.
وی ادامه داد: موشک «خرمشهر ۴» برد ۲ هزار کیلومتری داشته و وزن سرجنگی آن ۱۵۰۰ کیلوگرم است.
در این مرحله، شاهد کاهش تدریجی سرعت موشک از ۱۶ ماخ در فاز میانی به ۸ ماخ است.
سرعت ۸ ماخ برای یک موشک مانند خرمشهر ۴ یعنی مقابله با آن برای سامانه‌های پدافندی تقریباً یک کار محال است.
جانشین وزیر دفاع با اشاره به مراحل مختلف حرکت موشک «خرمشهر ۴» گفت: ما در این موشک سه فاز مختلف را داریم.
سردار فرحی با اشاره به سرعت موشک «خرمشهر ۴» و مقاومت آن در برابر جنگ الکترونیک دشمن تصریح کرد: سرعت این موشک ۸ ماخ است و هنگام حرکت به سوی هدف در حال چرخش است.
یعنی موشک در این مرحله یک قطعه مکانیکی کامل است.
وی افزود: همه هنر موشک خرمشهر ما دارا بودن سیستم هدایت و کنترل در فاز میانی است که هم اغتشاشات را کنترل می‌کند و هم موشک را به سوی هدف نهایی سوق می‌دهد.
سردار فرحی درباره تفاوت‌های موشک خرمشهر ۴ با نسل‌های قبلی آن، تصریح کرد: موشک خرمشهر یک پلتفرم و یا سکوی ثابت طراحی شده است که با گذشت زمان فناوری‌های جدید را بر روی آن ایجاد کرده‌ایم.
وی افزود: موشک خرمشهر ۴ نسبت به نسل‌های قبل دقت بیشتری دارد و ماندگاری سوخت در داخل این موشک سوخت مایع است، ۳ سال است.
سردار فرحی، افزایش سرعت به‌کارگیری نسل چهارم موشک خرمشهر را دیگر مزیت آن دانست و افزود: موشک خرمشهر ۴ برای پرتاب نیاز به سکوی ثابت نداشته و از روی سر کوی متحرک پرتاب می‌شود.
وی ادامه داد: ما برروی سرجنگی موشک خرمشهر ۴ فعالیت‌های بسیاری انجام دادیم.
رئیس اسبق سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع در پاسخ به چرایی عدم وجود بالک بر روی موشک «خرمشهر ۴» عنوان کرد: عدم وجود بالک یکی دیگر از ویژگی‌های نسل چهارم موشک خرمشهر است.
سردار فرحی با بیان اینکه سرعت موشک «خرمشهر ۴»، ۱۶ ماخ یا ۱۸ هزار کیلومتر بر ساعت است، خاطرنشان کرد: سرعت این موشک هنگام ورود به جو، ۸ ماخ بوده و دقت آن نیز بر اساس برد ۲ هزار کیلومتر حدود ۳۰ متر است.
جانشین وزیر دفاع با اشاره به سایر ویژگی‌های نسل چهارم موشک خرمشهر بیان کرد: ما در این موشک چند کار مهم انجام دادیم.
وی ادامه داد: جنس بدنه موشک «خرمشهر ۴» به گونه‌ای است که اگر سطح مقطع آن بیشتر باشد، تشخیص آن بسیار مشکل است.
علاوه بر این، هرچه نسبت قطر به طول موشک بیشتر باشد موشک پایدارتر خواهد بود و در «خرمشهر ۴» این موضوع رعایت شده و موتور موشک در مخزن موشک جای گرفته است و طول موشک را کاهش داده است.
جانشین وزیر دفاع با بیان اینکه باید محصولات ما تنوع داشته باشند، تاکید کرد: تنوع محصول ما باید برای مشتریان ما مرتباً خوشحالی بیاورد یا به قول خارجی‌ها آن‌ها را سورپرایز کند.
البته تنوع دو مؤلفه دارد؛ اول، ایجاد فناوری‌های جدید بر روی محصولات موجود و دوم، تحویل محصول جدید به مشتریان است.
هر دو ماهواره طی دو یا سه ماه آینده پرتاب خواهند شد.
جانشین وزیر دفاع در پایان گفت: ما به زودی تحویل‌دهی موشک‌های راهبردی سوخت جامد را به نیروی هوافضای سپاه پاسداران خواهیم داشت.