سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

توقف موزه‌ها در کارکرد نمایشگاهی و جای خالی نگاه پژوهشی

مهر | اجتماعی و حوادث، استان‌ها | شنبه، 06 خرداد 1402 - 01:01
این روزها آن چیزی که از موزه‌ها به ذهن متبادر می‌شود نقش نمایشگاهی و بازدیدمحور آن است و کارکرد پژوهشی و مطالعاتی موزه‌ها کم‌تر به چشم می‌خورد.
موزه،گيلان،تاريخي،ميراث،فرهنگي،اشيا،اشاره،مديركل،حفظ،رشت،گرد ...

خلاصه خبر

نقش اقتصادسازی موزه‌ها
جهانی با بیان اینکه موزه دولتی، خصوصی و مشارکت بین دستگاهی در گیلان فعالیت می‌کنند، اضافه کرد: در حال حاضر، در گیلان موزه رشت، موزه میراث روستایی گیلان در سراوان، موزه تاریخ چای ایران در لاهیجان، موزه رودبار و موزه مردم‌شناسی فومن زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشغول فعالیت هستند و بقیه موزه‌ها با مشارکت دیگر سازمان‌ها نظیر بنیاد شهید، وزارت کشاورزی، سازمان شیلات و … و همچنین بخش خصوصی اداره می‌شود.
جهانی از ثبت ۲۷ هزار قلم اشیا با ارزش و تاریخی در سامانه «جام» خبر داد و اضافه کرد: استان گیلان در بخش ساماندهی اشیا عتیقه و ثبت در سامانه جام، رتبه دوم کشور را دارد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان از راه اندازی ۱۱ موزه طی دو سال اخیر در این استان خبر داد و بیان کرد: راه اندازی موزه ماسال، موزه باستان شناسی تالش، موزه آموزش و پرورش آستارا و موزه باستان شناسی مطالعاتی رودبار از مهم‌ترین پروژه‌های میراث‌فرهنگی است که در حال اجرا است.
گیلان موزه اوقافی ندارد
جهانی با اشاره به ظرفیت بقاع متبرکه در گیلان، عدم وجود موزه اوقاف را یک چالش مهم برشمرد و بیان کرد: آثار و بجا مانده‌های ارزشمند بقاع متبرکه به عنوان اثر تاریخی- فرهنگی باید ثبت و ضبط شوند.
وی با تاکید بر بازگشایی پنجره همکاری بین اوقاف و میراث در راستای ساماندهی آثار تاریخی بقاع متبرکه، افزود: آثار تاریخی و اشیا مرتبط با بقاع متبرکه باید برای ثبت و نگهداری به میراث واگذار شود و یا اینکه جهت حفظ و نگهداری آن با مشارکت اوقاف موزه احداث شود.
مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان از نگه داری ۴۵ هزار اشیا تاریخی و قدیمی در موزه‌های استان خبر داد و اضافه کرد: از تعداد ۴۵ هزار اشیا تاریخی، ۲۷ هزار ثبت شده است.
احداث سایت موزه مارلیک رودبار در هاله‌ای از ابهام
مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان با اشاره به روند کند احداث سایت موزه مارلیک رودبار، بیان کرد: این سایت موزه قرار بود در پهنه اکتشافی تپه مارلیک نصفی رودبار احداث شود و حتی ۳ میلیارد تومان برای آن اعتبار در نظر گرفته شده است.
جهانی با بیان اینکه تپه مارلیک رودبار توسط افراد تصرف شده است، گفت: روند احداث سایت موزه در تپه مارلیک نصفی رودبار به دلیل تنش اجتماعی احتمالی منتفی شده است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان از اهدای حدود ۵۰۰ قلم اشیا توسط مردم به موزه‌های استان خبر داد و اضافه کرد: فرهنگ اهدای اشیا تاریخی و قدیمی در گیلان نهادینه شده است که باید این فرهنگ استمرار داشته باشد.
این کارشناس موزه و میراث فرهنگی با بیان اینکه موزه ملی رشت و سایر موزه‌ها کوچک مقیاس هستند، گفت: ایجاد ساختمان چندین طبقه برای موزه در رشت مورد مطالبه جدی است.
این کارشناس موزه و میراث فرهنگی با بیان اینکه موزه رشت به کارگاه کارورزی دانشجویان تبدیل شده، گفت: با تفاهم نامه‌ای که بین میراث فرهنگی و دانشگاه گیلان بسته شده فعالیت‌های تحقیقی و دوره‌های کارورزی دانشجویان در موزه رشت انجام می‌شود.
گیلان که همیشه از آن به عنوان مهد تاریخ، فرهنگ و تمدن یاد می‌شود حالا باید آن را استان موزه نگار نیز نامید.