خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 08 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

فشارهای آمریکا و پیشنهاد توافق صلح ارمنستان و جمهوری آذربایجان

مشرق | بین‌الملل | جمعه، 05 خرداد 1402 - 22:34
لوئیس بونو نماینده ویژه آمریکا در مذاکرات ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای گفتگوهای بیشتر در مورد توافق صلح برنامه ریزی شده به این دو کشور منطقه قفقاز سفر کرده است.
ارمنستان،آذربايجان،جمهوري،خارجه،امنيت،سر،منطقه،واشنگتن،مذاكر ...

خلاصه خبر

به گزارش مشرق، این مقام آمریکایی روز جمعه با آرارات میرزویان وزیر امور خارجه و آرمن گریگوریان دبیر شورای امنیت ارمنستان دیدار و گفتگو کرد.
او گفت که ایده های مطرح شده شامل تعیین دقیق حدود مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان، عقب نشینی نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان مستقر در امتداد مرزها و تضمین"حقوق و امنیت اقوام ارامنه در قره باغ" است.
وزیر امور خارجه ارمنستان نیز مذاکرات در واشنگتن بر سر معاهده صلح با باکو را همراه با پیشرفت ارزیابی کرد و از گفت‌وگوهای موثر بر سر مسائل دشوار میان طرف‌های درگیر خبر داد.
ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای کنترل منطقه قره باغ در دو جنگ با یکدیگر رو در رو شده اند که آخرین آن در سال ۲۰۲۰ بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ کشته برجای گذاشت.
ارمنستان در ماه سپتامبر از سازمان پیمان امنیت جمعی و مسکو درخواست کمک نظامی کرد اما این ائتلاف تنها با اعزام دبیرکل خود به منطقه درگیری و پیشنهاد تشکیل کارگروهی برای تحلیل وضعیت، واکنش نشان داد.