خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 14 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

درخواست مسئولان کردستان از وزارت جهاد کشاورزی؛ به صادرات توت فرنگی کمک کنید - اخبار کردستان - اخبار استانها تسنیم

تسنیم | اقتصادی، استان‌ها | جمعه، 05 خرداد 1402 - 20:14
توت فرنگی استان کردستان در حالی در کشور شناخته شده که این طلای سرخ در استان مغفول مانده و صادرات این محصول به بازارهای بین المللی نیازمند کمک وزارت جهاد کشاورزی است.
كردستان،تن،توت،فرنگي،سنندج،تومان،استان،ظرفيت،توليد،روستاي،شه ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، محسن فتحی، نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در جشنواره توت فرنگی روستای شیان، با اشاره به اینکه توت فرنگی یک ظرفیت بزرگ برای کردستان است که در صورت توجه می‌توانیم به بازارهای بین‌المللی معرفی و عرضه کنیم، اظهار کرد: میزات توت فرنگی تولیدی از این استان می‌تواند نویدبخش روزها و اقتصاد بهتر و رونق تولید باشد.
حسن عسکری، فرماندار سنندج نیز در این مراسم با اشاره به اینکه بخش سیروان یکی از بخش‌های مهم این شهرستان با جمعیت 18 هزار نفر است که اشتغال غالب این منطقه باغداری-توت‌فرنگی است، اظهار کرد: سطح زیرکشت توت‌فرنگی در شهرستان سنندج دو هزار و 300 هکتار بوده که یکهزار هکتار آن در بخش سیروان است.
وی گفت: سالانه در استان کردستان 65 هزار تن توت‌فرنگی تولید می‌شود که حدود 60 درصد یعنی بیش از 40 هزار تن آن در شهرستان سنندج تولید می‌شود.
فرماندار سنندج با اشاره به اینکه سال گذشته 57 درصد اعتبارات کمیته برنامه‌ریزی به توسعه روستاها اختصاص داده شد، افزود: سال 1400، حدود 96 میلیارد تومان به توسعه راه، 73 میلیارد تومان آبرسانی و 19 میلیارد تومان طرح هادی روستاهای این شهرستان تخصیص یافت.
اشتغال 17 هزار بهره‌بردار توت فرنگی در کردستان