خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 09 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

قربانیان غیرمستقیم اشغال‌گری؛ چگونه مرگ از جنگ بیشتر عمر می‌کند؟

مهر | بین‌الملل | جمعه، 05 خرداد 1402 - 19:05
شمار کشته‌شدگان مستقیم در مناطق جنگی پس از ۱۱ سپتامبر در افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه و یمن ۹۰۶ تا ۹۳۷ هزار نفر برآورد می‌شود، اما ۳.۵ تا۳.۷ میلیون مرگ غیرمستقیم در آنجا اتفاق افتاده‌است.
جنگ،مرگ،آمريكا،جنگي،مناطق،نفر،عراق،تخمين،افغانستان،غيرمستقيم ...

خلاصه خبر

برخلاف جنگ، این مرگ و میرهای پساجنگ لزوماً بلافاصله یا پس از نبردهایی که بسیاری از ناظران روی آن تمرکز می‌کنند، اتفاق نمی‌افتد.
مرگ بر اثر گرسنگی ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها پس از پایان جنگ رخ دهد که دسترسی به غذا را مختل شده‌است.
اغلب افراد متأثر از جنگ آواره و بی‌خانمان هستند و همین امر ردیابی آنها را دشوار می‌سازد.
در حالی که مردان بیشتر در جنگ جان خود را از دست می‌دهند اما زنان و کودکان بیشتر در اثر تأثیرات جنگ کشته می‌شوند.
در این میان تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد در نتیجه خشونت بلکه اکثریت آنها در اثر گرسنگی و سایر علل مرتبط با جنگ جان خود را از دست دادند.
در جمهوری دموکراتیک کنگو بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳، فقط ۱۰ درصد از ۳ میلیون قربانی به خاطر مرگ و میر ناشی از خشونت و جنگ جان باخته بودند.
خسارات ماندگار اشغال افغانستان و عراق
در عراق، تحریم‌های اقتصادی سازمان ملل در دهه ۱۹۹۰، سیستم مراقبت‌های بهداشتی را تخریب کرد و بر سلامت جمعیت تأثیر منفی گذاشت؛ موضوعی که ارزیابی میزان مرگ و میر اولیه قبل از تهاجم آمریکا در سال ۲۰۰۳ به این کشور را غیرممکن می‌سازد.
تخمین تلفات جنگ در عراق بحث برانگیز بوده‌است.
در مناطق جنگ‌زده، کودکان در اثر ابتلاء به انواع بیماری‌ها می‌میرند به عنوان نمونه در این مناطق، احتمال مرگ کودکان در اثر بیماری اسهالی ۲۰ برابر بیشتر از خود جنگ است.
همچنین آنها دچار سوءتغذیه شدید می‌شوند به طوری که در حال حاضر ۷.۶ میلیون کودک زیر پنج سال در افغانستان، عراق، سومالی، سوریه و یمن از سو تغذیه حاد رنج می‌برند.