خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 09 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اسلامی: سیاست ایران در مقابل آژانس همیشه روشنگری بوده است- اخبار دیپلماسی ایران - اخبار بین الملل تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | جمعه، 05 خرداد 1402 - 17:45
رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه سفر به استان قزوین گفت: سیاست ایران در قبال آژانس روشنگری بوده و در دولت سیزدهم این مساله با قدرت بیشتری رخ داده است.
كشور،توليد،ايران،اسلامي،صنعت،انرژي،اتمي،سازمان،سوخت،برق،شراي ...

خلاصه خبر

وی در جریان این سفر که برای بازدید از طرح‌ها و روند اجرایی پروژه‌های این سازمان انجام شد با حضور در مسجد امام حسن عسگری (ع)، به مناسبت جشن دهه کرامت و بزرگداشت سالروز آزادسازی خرمشهر و شهدای هسته‌ای با گرامیداشت این روز و همچنین یاد و خاطره همه شهدای کشور به خصوص شهدای هشت سال دفاع مقدس اظهار کرد: ‌امروز در حساس‌ترین مقطع تاریخی انقلاب اسلامی قرار گرفته‌ایم و باید با یک هوشیاری مستمر خودمان را در ابعاد مختلف مجهز کنیم.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه ملت ایران با هوشیاری و به‌صورت هوشمندانه در کنار تدابیر مقام معظم رهبری توانسته از این بحران‌ها عبور کند، گفت: در این زمینه نکته حایز اهمیت که باید به آن پرداخته شود؛ تغییر وضعیت در رویکردها و نگاه‌ها در زمینه توسعه کشور است.
تاثیر فناوری هسته‌ای در قطع وابستگی به نفت
در دوران دفاع مقدس هم ما آموختیم که چگونه در شرایط سخت پیروز شویم.
بسیاری از رزمندگان دوران دفاع مقدس تجربه نظامی نداشتند، اما با خلاقیت جوانان و عنایات خداوند همه معادلات دشمنان برهم خورد.
وی با بیان اینکه براساس همین تفکر صنایع مختلف ما از جمله صنعت دفاعی کشورمان با اقتدار و ظرفیت کارآمد تلاش برای نقش آفرینی دارد، تصریح کرد: صنعت دفاعی ما امروز نقش آفرین بوده و بر مبنای همان تفکر دوران دفاع مقدس شکل گرفته است.
پیشرفت‌های چشمگیر صنعت هسته‌ای در 1.5 سال گذشته
وی تصریح کرد: اینکه از نقطه آغازین چرخه سوخت یعنی شناسایی معادن، استخراج، فرآوری، تولید کیک زرد و میله‌های سوخت و استفاده آن‌ها در شتابدهنده ها و تولید برق یا پرتوها در خدمت جامعه همه با ظرفیت‌های داخلی انجام می‌شود که مورد غضب آن‌ها بوده و به همین دلیل است که می‌گویند ایران نباید چرخه سوخت داشته باشد.
وی توضیح داد: یکی از دستاوردهای چرخه سوخت هسته‌ای رادیودارو است.
اگر چرخه سوخت نداشتیم راکتور تهران سوخت نداشت در‌حالی‌که امروز با سوخت ایرانی قادر به تولید رادیودارو هستیم و این محصول در خدمت مردم ایران است.
گام‌های بلند سازمان در تولید انرژی پاک
معاون رئیس جمهور گفت: برق اتمی پایدارترین و قابل اطمینان‌ترین برق است که با تغییرات آب و هوایی توان آن کاهش نمی‌یابد.
نیروگاه هزار مگاواتی بوشهر از آغاز بهره‌برداری و تولید برق بیش از 57 میلیارد کیلووات ساعت برق به شبکه تزریق کرده که تقریبا معادل 90 میلیون بشکه نفت صرفه‌جویی داشته است.
دستاورد مهم سازمان انرژی اتمی در تولید آب سنگین و اکسیژن 18
اگر امروز فاقد صنعت تولید آب سنگین بودیم، توان تولید اکسیژن 18 که هر گرم آن بیش از هزار دلار است را نداشتیم.
صنعتی که متقاضی فراوان هم برای صادرات دارد.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد: ابزار دقیق یکی دیگر از حوزه‌هایی است که صنعت هسته‌ای در آن نقش دارد.