خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 09 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

ناوگروه 86 در مسیر دریانوردی از کدام کشورها عبور کرد؟/ نظر روسیه درباره مأموریت ارتش ایران- اخبار کردستان - اخبار استانها تسنیم

تسنیم | استان‌ها | جمعه، 05 خرداد 1402 - 16:42
معاون تربیت و آموزش نیروی دریایی ارتش به تشریح مأموریت ناوگروه 86 معروف به کد 360 پرداخت.
دريايي،نيروي،ارتش،دريا،عبور،86،موفقيت،كشور،تنگه،مأموريت،اقيا ...

خلاصه خبر

وی طول مأموریت ناوگروه 86 را 8 ماه ذکر کرد و افزود: این مأموریت از بندرعباس آغاز و سپس به سمت شرق، بندر بمبئی هند، بندر جاکارتا پایتخت اندونزی، اقیانوس آرام، سواحل قاره آمریکا و آفریقای جنوبی را پشت سر گذاشتیم.
در این سفر از تنگه راهبردی "ماژلان" در پایین آمریکای جنوبی حرکت کردیم.
معاون تربیت و آموزش نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه تنگه "ماژلان" برای نخستین بار توسط شناورهای ایرانی طی شد، تصریح کرد: در این مأموریت با عبور از خلیج بنگال و تنگه مالاگا در جاکارتا پایتخت اندونزی و ادامه مسیر به سمت دریای جاوه و عبور از تنگه ماکاسار و دریای سلبس، برای نخستین بار در تاریخ دریانوردی نظامی ایران پا به عرصه وسیع و پهناور اقیانوس آرام گذاشتیم و با عبور از بیشترین عرض اقیانوس آرام و گذر از کنار جزایر میکرونزی و پولینزی به سمت تنگه ماژلان در جنوب قاره آمریکا حرکت کردیم.
وی ادامه داد: سپس با عبور از این تنگه وارد اقیانوس اطلس جنوبی شدیم و با حرکت به سمت شمال و عبور از سواحل شیلی، آرژانتین، اروگوئه و برزیل، نهایتا در بندر ریودوژانیروی برزیل پهلوگیری کرد.
ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش پس از توقف چند روزه در ریودوژانیرو، با عبور از عرض اقیانوس اطلس در شهر کیپ‌تاون آفریقای جنوبی پهلوگیری کرد و در این شهر نیز چند روزی توقف و پس از آن طی یک دریانوردی حدودا 40 روزه، در بندر صلاله عمان پهلوگیری کرد.
نصری با بیان اینکه نا‌گروه 86 پیمودن 65 هزار کیلومتر در ماموریت سفر به دور دنیا از بخش عمده اقیانوس اطلس عبور کرد، گفت: قطعاً آمادگی‌های فنی و دانشی و روحی و روانی پرسنل در کسب این موفقیت تأثیرگذار بود چرا که در دریایی متلاطم و پر از سختی عبور کردیم.