خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 13 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آثار کرونا بر بروز بیماری‌های تیروئیدی

باشگاه خبرنگاران | سلامت و پزشکی | جمعه، 05 خرداد 1402 - 16:34
یک فوق تخصص غدد گفت: درد در جلوی گردن پس از پشت سر گذاشتن کرونا ممکن است تیروئیدیت ناشی از ابتلا به کرونا باشد.
تيروئيد،بيماري،تيروئيدي،درمان،كرونا،پركاري،قرص،سرطان،مصرف،شي ...

خلاصه خبر

علیرضا استقامتی، رئیس بخش غدد بیمارستان امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه شیوع بیماری‌های مرتبط با تیروئید پس از بیماری دیابت شایع‌ترین بیماری غددی در کشور است، گفت: بیماری‌های تیروئیدی با انواع مختلف کم‌کاری، پرکاری، گره‌های معمولی تیروئید و سرطان‌های تیروئید شیوع بالایی دارند.
در کنار آن به دنبال جراحی تیروئید، مصرف ید رادیواکتیو یا التهاب‌های تیروئید که ممکن است رد پای آن‌ها باقی بماند، اختلالات آنزیمی در تولید هورمون و یا در گذشته کمبود شدید یُد از عوامل بروز کم‌کاری تیروئید هستند.
سهم تشعشعات در بروز سرطان تیروئید
او با اشاره به اینکه علت بروز سرطان تیروئید چندان مشخص نیست، تصریح کرد: شاید بتوان گفت در برخی افراد تشعشعاتی که قبلا به آن‌ها تابیده شده است، سبب جهش‌های سلولی شده و علت بروز سرطان است؛ به عنوان مثال در گذشته‌های دور که در ایران بیماری قارچ کچلی یا آکنه وجود داشت به سر فرد اشعه می‌تاباندند که این موضوع می‌توانست سبب سرطان گواتر شود که البته مدت زیادی است که این فرایند در کشور اتفاق نمی‌افتد؛ اما اشعه‌های یونیزان هم ممکن است در برخی سبب بروز سرطان تیروئید شود.
البته به طور کلی علت خاص و مهمی برای بروز سرطان تیروئید وجود ندارد.
رئیس بخش غدد بیمارستان امام خمینی (ره)، افزود: افرادی که مشکل تیروئید دارند باید درمان خود را به درستی انجام دهند.