خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 14 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

خطیب جمعه کرمان: گرانی و فشار اقتصادی بر مردم زیاد است/ دولت برای مهار تورم فکری کند- اخبار کرمان - اخبار استانها تسنیم

تسنیم | استان‌ها | جمعه، 05 خرداد 1402 - 15:13
خطیب جمعه کرمان با بیان اینکه گرانی و فشار اقتصادی بر مردم زیاد است، گفت: دولت برای مهار تورم فکر کند.
امام،السلام،رضا،جمعه،اشاره،كرمان،مسئله،كشور،بهايي،خطيب،شيخ،م ...

خلاصه خبر

وی در خطبه نخست نماز جمعه با دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، اظهار داشت: ماه ذی القعده متعلق به امام رضا علیه السلام است و میلاد این امام بزرگوار و خواهر ایشان و همچنین ایام و مناسبت‌های مهمی در این ماه وجود دارد.
وی با بیان اینکه امامت آن حضرت با دوران حکومت مأمون عباسی همراه بود، خاطرنشان کرد: مأمون یکی از باهوش‌ترین و زیرک‌ترین خلفای عباسی بود اما از این هوش و زیرکی در خدمت نفس اماره و قدرت طلبی استفاده کرد.
خطیب جمعه کرمان با اشاره به اینکه مأمون عباسی دستور داد که امام رضا علیه السلام را به محل خلافتش بیاورند، افزود: مامون تصور می‌کرد با این اقدام می‌تواند، صحنه مخالفت‌های شیعیان را تحت کنترل خود درآورده و قداست و معصومیت امامان شیعه را از آنها بگیرد.
وی با بیان اینکه مامون می‌خواست امام شیعیان را به حکومت عباسی وارد کرده و از سویی دسترسی مردم به امام را محدود کند و با واگذاری خلافت خود به امام رضا علیه السلام برای خود وجهه خوبی ایجاد کند، گفت: اما امام رضا علیه السلام به موقع و به خوبی این موضوع را تدبیر کرد.
وی با بیان اینکه امام رضا علیه السلام همه نقشه‌های مأمون را به باد داد و نشان دادند که می‌شود با اشراف بود اما اشرافانه زندگی نکرد، گفت: مامون از هر دری که وارد شد تا به اهداف خودش برسد، نتوانست و در آخر خشمگین و زخم خورده امام رضا علیه السلام را به شهادت رساند.
خطیب جمعه کرمان در ایراد خطبه دوم نماز جمعه با بیان اینکه سفارش به تقوا یک توصیه همیشگی است، اظهار داشت: در تقوا هم باید به هم کمک کرد و با امر به معروف و نهی از منکر و با دلسوزی و مهربانی کاری کرد که گناهان ترک شده و کارهای خوب انجام شود.