خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 14 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

سلامت بارداری چیست/ اهمیت مراقبت‌های قبل از بارداری

مهر | سلامت و پزشکی | جمعه، 05 خرداد 1402 - 13:56
متخصصان زنان و زایمان و ژنتیک، بر انجام مراقبت‌های بارداری پیش از اقدام به بارداری تاکید دارند.
بارداري،ژنتيكي،جنين،سلامت،بررسي،غربالگري،اختلالات،تولد،عوامل ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار مهر، آخرین روز از پویش حمایت از زوج‌های نابارور که هر سال به مناسبت هفته ملی جمعیت برگزار می‌شود، به عنوان «سلامت باروری و اطمینان از تولد نوزاد سالم» نامگذاری شده است.
زهره داودی مقدم جراح و متخصص زنان و زایمان و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا درباره مفهوم سلامت بارداری، گفت: منظور از سلامت بارداری شناسایی و کنترل عواملی است که می‌تواند سلامت مادر، جنین و نوزاد آینده را به مخاطره بیندازد.
سپیده دشتی متخصص ژنتیک پزشکی نیز درباره نقش عوامل ژنتیکی در سلامت باروری، گفت: عوامل ژنتیکی می‌توانند در بروز ناباروری و سقط مکرر نقش داشته باشند و اگرچه سهم این عوامل در بروز اختلالات لانه‌گزینی و سقط مکرر چندان زیاد نیست اما از آنجا که می‌تواند در صورت بارداری باعث اختلالات ژنتیکی در جنین و نوزاد حاصل شود، اهمیتی ویژه می‌یابد.
زیرا هدف از بارداری، چه بارداری طبیعی و چه با روش‌های کمک‌باروری، صرفاً بارداری و تولد فرزند نیست بلکه تولد فرزند سالم است.
یا با اینکه زوج خویشاوند نیستند اما در خانواده سابقه بیماری‌های ژنتیکی دارند.
بنابراین، مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج یا فرزندآوری بسیار مهم است و اگر لازم باشد آزمایشات ژنتیکی لازم برای زوج درخواست می‌شود.
بلکه با استفاده از غربالگری ژنتیکی پیش از تولد در روش آی وی اف یا غربالگری‌های ژنتیکی پیش از تولد در بارداری‌های طبیعی می‌توانیم کمک کنیم که چنین زوج‌هایی فرزند سالم داشته باشند.
دشتی در پایان یادآور شد: مادران باردار باید بدانند در صورتی که غربالگری‌ها ریسک ابتلاء به ناهنجاری‌های کروموزومی را نشان داد، نباید این نتیجه را قطعی قلمداد کنند.