خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 13 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

سرلشکر صفوی: وسعت عملیات فتح خرمشهر به اندازه مناطق رژیم صهیونیستی است- اخبار نظامی

تسنیم | سیاسی | جمعه، 05 خرداد 1402 - 13:15
مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با بیان اینکه در عملیات بیت المقدس 6 هزار کیلومترمربع از سرزمین های کشور آزاد شد گفت: عمده سرزمین های آباد در رژیم صهیونیستی در منطقه شمالی آن است.
ارتش،عمليات،ايران،صفوي،صدام،عراق،سرلشكر،خرمشهر،نيروهاي،شهداي ...

خلاصه خبر

سرلشکر صفوی با اشاره به دیکتاتوری و خشونت طلبی و جنایتکاری صدام به ذکر خاطره ای از کامل جابر از افسران ستاد سوم ارتش عراق که در کتاب خاطراتش چاپ شده پرداخت و اظهار کرد: صدام بعد از عملیات بیت المقدس، فرماندهان سپاه سوم ارتش بعث عراق را برای اهدای مدال شجاعت به کاخ ریاست‌جمهوری فراخواند او در این جلسه گفت من از مقاومت شما در خرمشهر راضی نیستم اعطای این مدال به شما صرفا برای تسکین افکار عمومی است، آرزو می‌کردم در بندر محمره کشته می‌شدید وجدان من آرام نمی‌گیرد مگر سرهای له شده شما را در زیر شنی تانک‌ها ببینم.
صدام بعد از اعطای مدال هم تعدادی از آن‌ها از جمله فرمانده سپاه سوم و تعدادی از فرماندهان لشکرها و تیپ ها را اعدام کرد.
این فرمانده عالی دوران دفاع مقدس به عملیات بیت المقدس و فتح خرمشهر پرداخت و اظهار کرد: از دوم فروردین سال 61 تا سوم خرداد سال 61 یعنی از عملیات فتح المبین تا بیت‌المقدس طی یک ماه 36 هزار نفر اسیر از عراق گرفته شد و نیروهای رزمنده ارتش سپاه و بسیج بزرگترین ضربه را هم به حیثیت سیاسی صدام و هم به ارتش بعث عراق وارد کردند.
وی افزود: این برتری فکری و نبوغ نظامی واحدهای ارتش و سپاه سبب پیروزی شد و عراقی ها هیچ وقت نفهمیدند، که ما چگونه طرح‌ریزی عملیات انجام می‌دهیم .مثلا در همین عملیات بیت‌المقدس، آنها می دانستند که ما بعد از فتح المبین بلافاصله به سراغ آزاد سازی خرمشهر خواهیم رفت یعنی هوشیار بودند اما در تاکتیک عملیات آن‌ها را غافلگیر کردیم.
صفوی با تاکید بر اینکه رژیم صهیونیستی فاقد عمق استراتژیک است افزود: عمده‌ سرزمین های آباد در رژیم صهیونیستی در منطقه‌ شمالی آن است که حدود 6000 کیلومتر مربع وسعت دارد یعنی دقیقا به اندازه وسعت عملیات فتح خرمشهر و 70 تا 75 درصد جمعیت یعنی حدود هفت میلیون نفر در این منطقه هستند.