خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 13 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مجلس در این هفته از ساماندهی اجاره مسکن تا انتخابات هیئت رئیسه مجلس- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم

تسنیم | سیاسی | جمعه، 05 خرداد 1402 - 13:15
نمایندگان مجلس این هفته 3 روز جلسه علنی داشتند که رسیدگی به اصلاح مفادی از قانون انتخابات مجلس و برگزاری آخرین انتخابات هیئت رئیسه مجلس یازدهم در دستورکار وکلای ملت قرار داشت.
مجلس،راي،جلسه،طرح،نمايندگان،رئيس،املاك،انتخابات،مشاوران،علني ...

خلاصه خبر

رسیدگی به جزئیات طرح اصلاح مفادی از قانون انتخابات مجلس اولین دستورکار نمایندگان در این جلسه بود که وکلای ملت مفادی از این طرح را بررسی و به تصویب رساندند.
بهارستان نشینان در جریان بررسی طرح مذکور مسئولان را موظف به بی طرفی در فرایند انتخابات کردند، همچنین 10 تخلف تبلیغاتی در انتخابات را مشخص کرده و امکان نظارت الکترونیک شورای نگهبان بر انتخابات را نیز فراهم کردند.
*موافقت مجلس با فوریت بررسی کاهش مالیات بر ارزش افزوده برای واردات دارو
در جلسه نوبت عصر نیز ادامه رسیدگی به طرح اصلاح مفادی از قانون انتخابات مجلس در دستورکار بود که نمایندگان در این جلسه نیز 22 تخلف انتخاباتی و همچنین نحوه تعیین ناظران شورای نگهبان به عنوان ضابط خاص جرایم انتخاباتی را تعیین کردند.
*انتخابات مجلس در یک هشتم حوزه‌های دارای تعدد کرسی الکترونیکی برگزار می‌شود
وکلای ملت در اولین دستور کار امروز خود به ادامه بررسی گزارش کمیسیون شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی پرداختند، با رای موافق به ماده 53 این طرح، مجلس موظف به برگزاری دوره‌های آموزشی آشنایی با وظایف نمایندگی برای منتخبان شد.
بهارستان نشینان همچنین با هدف تسهیل رأی، تسریع شمارش آراء و افزایش مشارکت رأی دهندگان با رای موافق به ماده 55 طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس، وزارت کشور را موظف به برگزاری انتخابات به صورت کاملاً الکترونیکی در حداقل یک هشتم حوزه‌های دارای تعدد کرسی مجلس کردند.
در ادامه نمایندگان مجلس ضمن حذف ماده 57، مواد 58، 59 و 60 طرح مذکور را تصویب کردند؛ بر اساس این مصوبه بار مالی اجرای قانون انتخابات مشخص و محل تامین آن نیز توسط وکلای ملت تعیین شد.
نمایندگان در ادامه، ماده 14 طرح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در خصوص شرایط و ساز و کار استعفای نامزدهای انتخاباتی مستخدم دولت که پیش از این به کمیسیون ارجاع شده بود را مورد بحث و بررسی قرار دادند و پس از تصویب برخی از اصلاحات جزئی به دلیل مرعی ماندن تبصره یک این ماده، بررسی نهایی به جلسه بعد موکول شد.
*ورود مجلس به طرح ساماندهی اجاره بهای مسکن
*قالیباف برای چهارمین بار رئیس مجلس شد
جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس نیز به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و انتخاب اعضای هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در اجلاسیه چهارم، مهمترین دستورکار نمایندگان دراین جلسه بود.
در این جلسه ، محمدباقر قالیباف با رای 210 نفر از نمایندگان مجدداً رئیس مجلس ماند.
در بخش دیگری از جلسه علنی امروز محمد رشیدی عضو هیات رئیسه مجلس نامه رئیس جمهور برای معرفی رضامراد صحرایی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش را قرائت کرد.
در پایان این جلسه احمد امیر‌آبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس بیانیه نمایندگان در قدرانی از نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران را قرائت کرد.