خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 09 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

ربات جراحی از راه دور سینا در بیمارستانی در اندونزی راه اندازی شد

مهر | دانش و فناوری | جمعه، 05 خرداد 1402 - 12:45
سامانه جراحی رباتیک از راه دور سینا با حضور معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در یکی از بیمارستان های کشور اندونزی به بهره برداری رسید.
جراح،جراحي،بيمار،ربات،سينا،علمي،عمل،قرار،دستان،سامانه،بنيان، ...

خلاصه خبر

این ربات جراح قادر است در جراحی های قفسه سینه و حفره شکمی مورد استفاده قرار گیرد.
همچنین با وجود این ربات، جراح نیاز به پوشیدن لباس استریل جهت انجام عمل را ندارد و می تواند بدون قرار گرفتن در اتاق جراحی و به دور از گازهای بیهوشی و عفونت های خطرناک به کار خود بپردازد.
توانایی افزایش دقت عملکرد جراح با استفاده از مکانیزم مقیاس گذاری حرکت دستان جراح، حذف لرزش از حرکات دستان جراح، دور کردن جراح از عوامل بیماری زا و عفونت‌های موجود در اطاق عمل، ایجاد شرایط کاری ارگونومیک برای جراح و درنتیجه کاهش خستگی در عمل‌های طولانی مدت و کاهش جراحات وارد شده به بیمار در انجام جراحی‌های پیچیده بدون نیاز به ورود دست جراح به داخل شکم بیمار با بهره گیری از ابزارهای انعطاف پذیر از مزایای این سامانه به شمار می رود.
ربات جراح ایرانی (سینا) رقیب ربات جراح آمریکایی (داوینچی) است و در اداره ثبت اختراعات آمریکا نیز به تایید و ثبت رسیده است.