خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 13 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

وسعت عملیات فتح خرمشهر به اندازه بخش اصلی رژیم صهیونیستی است

مهر | سیاسی | جمعه، 05 خرداد 1402 - 12:34
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: عمده سرزمین‌های آباد در رژیم صهیونیستی در منطقه شمالی آن است که حدود ۶۰۰۰ کیلومتر مربع یعنی دقیقاً به اندازه وسعت عملیات فتح خرمشهر وسعت دارد.
ايران،ارتش،عمليات،صفوي،سرلشكر،صدام،عراق،خرمشهر،نيروهاي،شهداي ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرگزاری مهر، سرلشکر پاسدار سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در مراسم گرامیداشت حماسه سوم خرداد و آزادسازی خرمشهر که با حضور جمعی از فرماندهان و مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح برگزار شد گفت: بعد از آزادی خرمشهر صدام به ژنرال عبدالجبار شنشل خود دستور داد که فرماندهان عالی عراق و هم ژنرال محمد ابوغزاله وزیر دفاع مصر، ژنرال شاکر رئیس ستاد ارتش اردن و فرماندهانی از عربستان سعودی و برخی از کشورهای عربی را دعوت کرد تا تحلیل کنند که چگونه می‌توانند جلوی پیش روی ایرانی‌ها را بگیرند.
سرلشکر صفوی با اشاره به دیکتاتوری و خشونت طلبی و جنایتکاری صدام به ذکر خاطره‌ای از کامل جابر از افسران ستاد سوم ارتش عراق که در کتاب خاطراتش چاپ شده پرداخت و اظهار کرد: صدام بعد از عملیات بیت المقدس، فرماندهان سپاه سوم ارتش بعث عراق را برای اهدای مدال شجاعت به کاخ ریاست جمهوری فراخواند او در این جلسه گفت من از مقاومت شما در خرمشهر راضی نیستم اعطای این مدال به شما صرفاً برای تسکین افکار عمومی است، آرزو می‌کردم در بندر محمره کشته می‌شدید وجدان من آرام نمی‌گیرد مگر سرهای له شده شما را در زیر شنی تانک‌ها ببینم.
سرلشکر صفوی افزود: صدام بعد از اعطای مدال هم تعدادی از آنها از جمله فرمانده سپاه سوم و تعدادی از فرماندهان لشکرها و تیپ‌ها را اعدام کرد.
این فرمانده عالی دوران دفاع مقدس به عملیات بیت المقدس و فتح خرمشهر پرداخت و اظهار کرد: از دوم فروردین سال ۶۱ تا سوم خرداد سال ۶۱ یعنی از عملیات فتح المبین تا بیت‌المقدس طی یک ماه ۳۶ هزار نفر اسیر از عراق گرفته شد و نیروهای رزمنده ارتش سپاه و بسیج بزرگترین ضربه را هم به حیثیت سیاسی صدام و هم به ارتش بعث عراق وارد کردند.
مثلاً در همین عملیات بیت‌المقدس، آنها می‌دانستند که ما بعد از فتح المبین بلافاصله به سراغ آزاد سازی خرمشهر خواهیم رفت یعنی هوشیار بودند اما در تاکتیک عملیات انها را غافلگیر کردیم.