خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 14 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تنش آبی و خشکسالی در سد کرخه/ شرایط مطلوب در "دز، کارون و مارون"- اخبار خوزستان - اخبار استانها تسنیم

تسنیم | استان‌ها | جمعه، 05 خرداد 1402 - 11:42
معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با تشریح آخرین وضعیت سدهای این استان گفت: اکنون سدهای "دز، کارون و مارون" شرایط مطلوبی دارند اما خشکسالی هیدرولوژیکی همچنان در سد کرخه برقرار است.
خوزستان،آب،كرخه،سدهاي،سد،شرايط،استان،منابع،مترمكعب،آبي،مديريت

خلاصه خبر

وی‌ با بیان اینکه در بین سدهای استان خوزستان بیش‌ترین کمبود ورودی آب را در سد کرخه شاهد‌یم، افزود: مجموعه ورودی آب سد کرخه در سال آبی جاری تا تاریخ 20 اردیبهشت ماه، 2 میلیارد و 79 میلیون مترمکعب بود که 48 درصد کمتر از میانگین بلند‌مدت بوده است‌.
شهبازی ‌با بیان اینکه در سدهای زنجیره کارون حدود 98 درصد آبگیری اتفاق افتاده است، گفت: همچنین در سد دز صددرصد و‌ سد مارون نیز صدردصد‌ آبگیری اتفاق افتاده است.
وی با بیان اینکه شرایط سد کرخه همچنان در شرایط نامناسبی است، گفت: کل حجم مفید سد کرخه تنها 642 میلیون مترمکعب است و سه میلیارد و 177 میلیون مترمکعب از ظرفیت سد خالی است که نشان‌دهنده تداوم شرایط خشکسالی در حوزه کرخه است و امیداواریم با مدیریت منابع و مصارف آبی بتوانیم در ادامه فصل شرایط پایدار را برای کشت پاییزه ایجاد کنیم‌.