خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 14 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نامه مهم وزیر اقتصاد به آیت الله جنتی/ شورای نگهبان در تایید «مالیات بر سوداگری و سفته بازی» تسریع کند- اخبار اقتصاد ایران - اخبار اقتصادی تسنیم

تسنیم | اقتصادی | جمعه، 05 خرداد 1402 - 11:16
وزیر اقتصاد در نامه ای به دبیر شورای نگهبان با ارائه گزارشی از روند تصویب و فراهم شدن زیرساخت های لازم از سوی دولت خواستار تسریع در تایید طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی شد.
سوداگري،ماليات،مالياتي،بازي،دولت،سفته،توليد،اجراي،طرح،معاملا ...

خلاصه خبر

از ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم مطابق محورهای سند تحول دولت و با هدف محدود کردن سوداگری در بازارهای موازی تولید ، رونق تولید ، بهبود عدالت مالیاتی و هوشمند سازی نظام مالیاتی ، پیگیری تصویب مالیات بر سوداگری و سفته بازی در دستور کار دولت قرار گرفت و در این راستا همکاری های مستمری با مجلس شورای اسلامی صورت پذیرفت.»
یعنی روش کسب خیلی از این پولهای بادآورده و ثروت های بادآورده غلط است .
خیلی از این واسطه گری ها ، خیلی از این سوداگری ها ، خیلی از این دلال بازی ها ، این رشوه دادن و رشوه گرفتن ها در بعضی از جاها ، این رباخواری ها ، این ویژه خواری ها همه ی اینها برای جامعه مضر است ."
بستر اجرای مالیات بر مجموع درآمد که محور دیگری از سند تحول دولت است ، در بخش اول طرح مالیات بر سفته بازی و سوداگری ، براساس اطلاعات اشخاص ثالث با کمترین تکالیف برای مودیان طراحی شده است .
پیگیری تولید و تامین مسکن یکی دیگر از محورهای سند تحول دولت 4 است که در این زمینه نیز به منظور کمک به تامین مالی تولید مسکن درآمد دولت ناشی از مالیات حاصل سوداگری در بازار املاک به صندوق ملی مسکن موضوع ماده ( 3 ) قانون بخش تولید مسکن مصوب 1400/05/17 تخصیص می یابد .
مطابق بند ( 4 ) سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه ، ایجاد تحول در نظام مالیاتی با رویکرد تبدیل مالیات به منبع اصلی تامین بودجه جاری دولت ، ایجاد پایه های مالیاتی جدید ، جلوگیری از فرار مالیاتی و تقویت نقش هدایت و تنظیم گری مالیات در اقتصاد با تأکید بر رونق تولید و عدالت مالیاتی که باید در دستور کار دولت و مجلس شورای اسلامی قرار گیرد .
وزیر امور اقتصادی و دارایی در جمع بندی نامه خود به دبیر شورای نگهبان خاطرنشان کرده است : «همان طور که تشریح شده تصویب و اجرای مالیات بر سفته بازی و سوداگری علاوه بر اینکه موجب کاهش انگیزه های سوداگرانه در بازار دارایی های اصلی موازی تولید شامل املاک ، خودرو ، طلا ، ارز و رمز ارز می شود ، موجب کاهش بازدهی دارایی های مذکور شده و موجب افزایش انگیزه سرمایه گذاری و رونق تولید خواهد شد .