خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 09 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

افسر سابق اطلاعاتی آمریکا: ارسال جنگنده‌های اف-۱۶ به اوکراین نتیجه معکوس خواهد داشت

مشرق | سیاسی | جمعه، 05 خرداد 1402 - 10:56
پس از چندین ماه بحث، آمریکا، ناتو و اتحادیه اروپا در مورد ارسال جنگنده‌های اف-۱۶ ساخت ایالات متحده به اوکراین به توافق رسیدند.
اف،اوكراين،جنگنده،اوكرايني،نبرد،هوايي،خلبانان،روسيه،پرواز،مي ...

خلاصه خبر

آموزش خلبانان اوکراینی چندین ماه به طول خواهد انجامید، به این معنی که اولین حضور یک جنگنده اف-۱۶ تحت کنترل یک خلبان اوکراینی در آسمان این کشور در اوایل سال ۲۰۲۴ خواهد بود اما نکته اساسی اینجاست که حتی اگر جنگنده اف-۱۶ در نهایت وارد نبرد در سمت اوکراین شود، این ایده که جنگنده‌ای که طراحی اولیه آن به دهه ۱۹۷۰ بازمی‌گردد، خواهد توانست هرگونه برتری قاطعی در میدان نبرد برای اوکراین اینجاد کند، ایده‌ای پوچ است.
بیش از ۴۰ سال از اولین پرواز یک جنگنده اف-۱۶ بر فراز آسمان اروپا می‌گذرد و از آن زمان، متخصصان جنگ هوایی شوروی و بعدا روسیه به‌طور ویژه بر روی نحوه شکست دادن این جنگنده در نبرد متمرکز شده‌اند.
جنگنده اف-۱۶ در بهترین شرایط خود هم جنگنده‌ای است که برای ادامه کار نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم دارد.
نکته بعدی که نباید از آن غافل شد اینکه نیروی هوایی اوکراین در حال حاضر از جنگنده‌های سوخو-۲۷ استفاده می‌کند و این جنگنده دارای قابلیت‌هایی مشابه یا حتی برتر از جنگنده اف-۱۶ است.
اما جنگنده اف-۱۶ هرگز یک سلاح جادویی نیست و هنگامی که بر فراز اوکراین ظاهر شود، تأثیر قابل توجهی بر میدان نبرد نخواهد داشت.
در مناقشه اوکراین، جنگنده اف-۱۶ نه‌تنها یک سلاح جادویی نیست بلکه حتی می‌توان آن را به قرصی سمی تشبیه کرد که منجر به کشته شدن بسیاری از خلبانان، پرسنل پرواز و سربازان اوکراینی خواهد شد چرا که این جنگنده با حضور خود، اوکراین را تشویق به دمیدن بر آتش جنگی بر علیه روسیه خواهد کرد که نمی‌تواند در آن جنگ پیروز شود.