خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 13 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

احمدیان؛ چهره‌ای فکور و استراتژیست/ امنیت‌سازی با راهبردهای علمی

مهر | سیاسی | جمعه، 05 خرداد 1402 - 10:16
انتصاب یک مدیر حاذق و مسلط به علوم استراتژیک به دبیری شورای عالی امنیت ملی، بیانگر عزم راسخ برای افزایش کارآمدی و قدرت عمل شورا است.
سپاه،دريايي،احمديان،نيروي،منطقه،كشور،امنيتي،امنيت،ملي،منصوب، ...

خلاصه خبر

ظرف مدت کوتاهی به رئیس ستاد منطقه ۶ سپاه در کرمان منصوب شد و در عملیات‌های خیبر و والفجر مقدماتی و والفجر ۳ حضوری فعال داشت.
از سال ۶۳ ضمن فرماندهی منطقه، رئیس ستاد قرارگاه نوح نبی (ع) را برعهده گرفت.
قرارگاهی که مسئولیت پشتیبانی و مهندسی جنگ را بر عهده داشت و قوت گرفتن این قرارگاه، نقش مهمی در توفیقات رزمندگان در جبهه‌های حق علیه باطل داشت.
حکم دستنویس امام که به فرمانده وقت مأموریت دادند نیروی دریایی و هوایی و زمینی سپاه بنیان‌گذاری شود
در این سال اکبریان به ریاست ستاد نیروی دریایی سپاه منصوب شد و به همراه دیگر فرماندهان شاکله ندسا را تدوین کردند و هسته اولیه نیروی دریایی سپاه در قالب یک نیروی تاکتیکی طرح ریزی شد و در منطقه خلیج فارس و مرزهای آبی با عراق (اروندرود) اقدام به عملیات کردند و این نقطه عطفی در تاریخ دریایی ایران محسوب می‌شود.
در سال ۱۳۶۶ احمدیان اقدام به برگزاری یک مانور بزرگ دریایی با نام شهادت در منطقه خلیج فارس نمود و بخش دریایی سپاه که تازه ساختار تشکیلاتی به خود گرفته بود در مقابل رئیس جمهور و فرمانده سپاه اقدام به برگزاری تمرینات و رژه دریایی کردند.
در این مانور بیش از ۶۰۰ قایق تندرو و شناور مسلح حضور داشتند که اولین نمایش عمومی نیروی دریایی سپاه هم محسوب می‌شود.
با افزایش حملات ارتش عراق به کشتی‌های تجاری ایرانی با هدف کشاندن جنگ از میادین نبرد به سفره مردم، ایران پیامی قاطع صادر می‌کند.
در این برهه احمدیان و باقی رزمندگان در سپاه و ارتش با استراتژی نبرد نامتقارن، به استقبال دشمن می‌روند و با موفقیت ضربات سختی را به آمریکایی‌ها می‌زنند.
توسعه رزم نیروی دریایی سپاه به جنگ تحمیلی محدود نشد و از سال ۱۳۶۸ که احمدیان به عنوان قائم مقام نیروی دریایی سپاه منصوب شد.
در واقع دریابان علی شمخانی فرمانده نیروی دریایی سپاه در آن زمان بود و احمدیان قائم مقام او محسوب می‌شد.
همچنین به خدمت‌گیری ناوچه‌های سری تندر که شعاع عملیاتی سپاه را تا حد زیادی افزایش داد، از دیگر خدمات احمدیان در قامت معاونت نیروی دریایی سپاه بوده است.
در سال ۱۳۷۶ به فرماندهی نیروی دریایی سپاه منصوب شد و توسعه رزمی و ساختاری سپاه کما فی‌السابق ادامه پیدا کرد.
در سال ۱۳۷۸ فرماندهی معظم کل قوا، وی را به سمت ریاست ستاد مشترک سپاه منصوب کردند.
سپاه که از اوایل دهه هفتاد دستخوش تحولاتی شده بود، در دوران سردار احمدیان تحول ساختاری را متحمل شد.
بر اساس طرح تحول ساختاری که توسط وی تنظیم شد، شاکله ساختاری و عملکردی سپاه دستخوش تغییراتی شد و متناسب با شرایط و اوضاع، نوع مأموریت سپاه تغییر پیدا کرد.
قبل از اعمال تغییرات، ساختار سپاه کمی پراکنده بود، به دلیل گستردگی واحدهای سپاه در جنگ و پراکندگی نیروهای سپاه در دو منطقه جنوب و غرب، ساختار قدیمی متناسب با تهدیدات نظامی امنیتی دهه شصت شکل گرفته بود و در دوران سردار احمدیان نظم بیشتری به خود گرفت.
احمدیان در دوران تصدی رئیس ستاد مشترک سپاه
مرکز امور راهبردی سپاه به مثابه مغز تصمیم گیر و برنامه ریز سپاه عمل می‌کند و با نگاهی به گستره فعالیت سپاه و توفیقات حاصله در منازعات نظامی- امنیتی منطقه در دهه هشتاد و نود (فتنه داعش) و همینطور توسعه سریع قرارگاه‌های سازندگی و شرکت‌های دانش بنیان داخلی با حمایت سپاه و همینطور فعالیت‌های ضد تحریمی سپاه در حوزه کشاورزی، تولید دارو، تأمین مواد اولیه صنایع، کشتی سازی، صنایع راهبردی و توسعه زیرساخت‌های ریلی و ارتباطی و … اهمیت این تحولات درک می‌شود.