خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 14 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اتحادیه پایاپای آسیایی مسیری در جهت تسهیل هدف دلارزدایی

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | جمعه، 05 خرداد 1402 - 08:34
به گفته کارشناسان، اضافه شدن ارز‌های محلی اعضا و برخی از ارز‌های غیرجهان روا به سبد اتحادیه پایاپای آسیایی و تشکیل یک ارز دیجیتال بانک مرکزی مشترک میان اعضای اتحادیه از جمله محور‌های مورد بحث در پنجاه و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی در جهت دلارزدایی در تجارت کشور‌ها بوده است.
دلار،اتحاديه،كاهش،ارزي،كشور،آسيايي،عضو،اقتصاد،پاياپاي،سبد،زد ...

خلاصه خبر

او افزود: تضعیف دلار می‌تواند تهدیدی جدی برای نفوذ آمریکا در صحنه جهانی باشد.
کشور‌ها به طور فزاینده‌ای به دنبال کاهش اتکای خود به دلار هستند.
از نشانه‌های کاهش وابستگی کشور‌ها به استفاده از دلار، کاهش سهم دلار در ذخایر ارزی کشورهاست.
اقتصاد کشور‌های بر پایه دلار ابزاری در دست آمریکایی‌ها شده است!
سالهاست آمریکا با اعمال تحریم‌هایی که محوریت آن براساس دلار است تلاش کرده اند اقتصاد جهان را به نفع خود در تنگنا قرار دهد.
او افزود: دلار زدایی برای اقتصادی مانند کشور ما که در دهه‌های اخیر با تحریم‌های بسیار سخت مواجه بوده و عملا استفاده از دلار هزینه‌های بسیاری را برای اقتصاد ایران به دنبال داشته حائز اهمیت است بنابر این پیگیری موضوع دلار زدایی و کاهش نقش دلار در معاملات پولی و تجاری با کشور‌های دیگر برای کشور ما مسئله کلیدی است که این اتحادیه در جهت کمک به این مسئله کلیدی می‌تواند موثر باشد.
پیش از نیز آقای شهبازی نماینده مجلس در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان با تاکید بر اهمیت دلار زدایی گفته بود: کاهش و حذف تدریجی دلار از روابط تجاری، پولی و بین المللی یک اقدام ارزشمند است که باید صورت گیرد تا وابستگی به دلار کاسته شود تا تجارت و به عبارتی اقتصاد کشور بر اساس تلاطم‌های ارزی دلار دچار اختلال و مشکل نشوند.
بسیار مشخص است که وقتی کشور تحریم است استفاده از دلار می‌تواند اقتصاد کشور را با هزینه و تنش بیشتری همراه کند بنابر این باید به سمت کاهش اثر گذاری دلار در تجارت خود حرکت کنیم.