خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 13 خرداد 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

چه کارهایی در فضای مجازی جرم است؟

باشگاه خبرنگاران | اجتماعی و حوادث | جمعه، 05 خرداد 1402 - 08:06
وکیل دادگستری گفت: قانون‌گذار انتشار فیلم، عکس، داده، صوت و هر چیزی که بدون اطلاع از شخصی دیگر باشد جرم انگاری کرده و مجازاتی در نظر گرفته است.
مجازي،فضاي،انتشار،جرم،ارسال،عكس،فيلم،مستندي،كذب،سهولت،دسترسي ...

خلاصه خبر

حجتیان گفت: قانون‌گذار انتشار فیلم، عکس، داده، صوت و هر چیزی که بدون اطلاع از شخصی دیگر باشد جرم انگاری کرده و مجازاتی که در نظر گرفته مجازات کم و خفیفی نیست و افراد نمی‌توانند نسبت به آن بی توجه باشند.
وی گفت: قانون‌گذار برای بحث جرائم فضای مجازی از ۹۱ روز تا دو سال حبس قرار داده است که ۹۱ روز حداقل جرم است و جرمی که ۹۱ روز است قاعدتا و طبق اصول قانون مجازات اصلا قابل تبدیل به جزای نقدی نیست و فرد باید حبس را به صورت معمول بدون در نظر گرفتن تخفیفات تحمل کند.
حجتیان عنوان کرد: بعد از تغییر آیین نامه‌هایی که در رابطه با جزای نقدی جرائم فضای مجازی بوده و افزایش قیمتی که داشته حتی ارسال یک پیامک با کوچکترین تهدید ممکن است مجازات جزای نقدی ۲۰ میلیون تومانی را برای فرد خاطی داشته باشد.
حجتیان گفت: باید حواسمان باشد به خصوص تاکید دادستان کل کشور مبنی بر اینکه اخبار دروغ و اخبار کذب در فضای مجازی منتشر نشود به خاطر اینکه جامعه را ملتهب می‌کند و وضعیت اجتماعی روانی جامعه را با مشکلات جدی روبرو می‌کند و به همین خاطر این افراد باید حتما بدانند مطلبی که انتشار می‌دهند چقدر صحت و سقم دارد و در صورتی که اطلاع ندارند یا اطلاعاتشان کافی نیست بهترین راهکار این است که اصلا انتشار چیزی که نمی‌دانند را انجام ندهند که در غیر این صورت یکی از حلقه‌های زنجیره‌ای خواهند بود که بعد از تشکیل پرونده این‌ افراد هم درگیر خواهند شد.