خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

شمخانی: هرگونه تنش و بحران در مناطق مرزی مشترک ایران و عراق مخل امنیت مردم است- اخبار دیپلماسی ایران - اخبار بین الملل تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 16:40
دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با نخست وزیر عراق هرگونه تنش و بحران در مناطق مرزی مشترک ایران و عراق مخل امنیت و آرامش مردم و عاملی بازدارنده در توسعه شهرهای مرزی دانست.
عراق،امنيت،كشور،ايران،شمخاني،امنيتي،منطقه،ملي،ديدار،اجراي،دو ...

خلاصه خبر

شمخانی در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره آماده کمک به توسعه امنیت، ثبات و پیشرفت در عراق است.
عراق متحد، یکپارچه و قدرتمند وزنه ثبات در منطقه است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: پایان دادن فوری به شرارت عناصر و گروه‌های مزدور و مسلح ضدانقلاب و تهدیدات نظامی و جاسوسی نیروهای آمریکایی مستقر در عراق در همین ارتباط حائز اهمیت است.
نباید اجازه دهیم منافع دو کشور قربانی شیطنت‌های آمریکا و مزدوران تروریستش شود.
شمخانی گفت: از تلاش‌های صادقانه دولت عراق در میزبانی پنج دور گفت‌وگوهای جمهوری اسلامی ایران و عربستان تشکر می‌کنم.
محمد شیاع السودانی نیز در این دیدار گفت: دولت و ملت عراق همواره قدردان حمایت‌ها و کمک‌های برادران ایرانی خود به ویژه در روزهای سخت بوده و خواهد.
دولت عراق بر اساس قانون اساسی این کشور و تعهدات متقابل به هیچ طرفی اجازه نخواهیم داد که از خاک عراق برای خدشه دار کردن امنیت ایران استفاده کند.
شمخانی با تقدیر از نقش موثر و مساعدت بی‌دریغ دولت عراق در زمینه دست‌یابی ایران و عربستان سعودی به توافق‌ اخیر گفت: به‌طور قطع کشورهای منطقه می‌توانند در سایه گفتگو و همکاری‌های دو و چندجانبه مشکلات و بحران‌های مشترک را بدون حضور و مداخله بیگانگان حل و فصل نمایند‌.
قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق نیز در این دیدار طی سخنانی با ابراز خرسندی از سفر دریابان شمخانی به عراق گفت: بدون شک توافق دو کشور برای از میان بردن چالش‌های امنیتی تحمیل شده بر روابط ایران و عراق، منافع دو کشور دوست و برادر را به‌دنبال خواهد داشت.
و ایجاد رفاه و آسایش برای مردم تلاش نماییم.