خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 12 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

توافق ایران و عربستان از دید کارشناسان اندیشکده کارنگی- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 16:39
کارشناسان اندیشکده کارنگی تأثیر توافق عربستان و ایران بر حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و منطقه ای را مورد بررسی قرار دادند.
توافق،منطقه،ايران،عربستان،چين،كارنگي،انديشكده،روابط،خاورميان ...

خلاصه خبر

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، عربستان سعودی، ایران و چین روز جمعه نوزدهم اسفند 1401 برابر با دهم مارس 2023 میلادی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند در نتیجه‌ گفت‌وگوهای انجام‌شده، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر بگیرند و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند.
«آرون دیوید میلر» تحلیلگر ارشد کارنگی در حوزه سیاست خارجی نوشت که عربستان سعودی به دنبال برقراری ارتباط با کشورهای دیگر است و توافق ایران و عربستان سه پیامد برای سیاست خارجی آمریکا دارد.
بدین ترتیب این توافق منجر به نگرانی و تشویش مسئولان آمریکایی شده است.
«یاسمین فاروق» پژوهشگر در برنامه خاورمیانه در اندیشکده کارنگی نیز تاکید کرد که توافق عربستان سعودی و ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک یک اتفاق خوشایند است.
«حارث حسن» کارشناس اندیشکده کارنگی در بیروتنیز تاکید کرد که عراق یکی از میانجیگران توافق ایران و عربستان است که این توافق برای این کشور تاثیرات مثبتی خواهد داشت.
«خدر خدور» یکی دیگر از کارشناسان اندیشکده کارنگی بر این باور است که توافق ایران و عربستان بر سوریه تاثیرات مثبتی دارد و این توافق باعث می‌شود تا این کشور روابط منطقه‌ای خود را تقویت کند.