خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 12 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

در آینده نزدیک با وزیر خارجه عربستان دیدار خواهیم کرد

مشرق | سیاسی | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 16:06
وزیر امور خارجه کشورمان، با اشاره به توافقات اخیر ایران و عربستان، گفت: در آینده نزدیک با وزیر امور خارجه عربستان دیدار خواهیم کرد تا مقدمات عملی بازگشایی سفارتخانه‌ها را فراهم کنیم.
ايران،خارجه،امنيتي،كشور،امور،آژانس،سفر،عراق،توافق،كشورمان،وز ...

خلاصه خبر

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در مناسبات سیاسی با همسایگان در سال ۱۴۰۱ شاهد ارتقا سطح مناسبات دو کشور همسایه امارات و کویت با جمهوری اسلامی ایران به سطح سفیر ارتقا بودیم و در روزهای گذشته شاهد بازگشت ایران و عربستان به روابط طبیعی و اعلام روابط طبیعی دو کشور بودیم.
در نتیجه فردی را که طرف سعودی معرفی کرد و تیمی متشکل از مسئولین امنیتی، نظامی و وزارت امور خارجه ایشان را همراهی کردند.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما در موضوع عربستان در آینده نزدیک با وزیر امور خارجه عربستان دیدار خواهیم کرد.
وی افزود: وزارت امور خارجه کماکان به وظیفه ذاتی خودش و گفتگو برای لغو تحریم‌ها همچنان ادامه خواهد داد.
وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص مذاکرات ایران و عربستان گفت: آنچه که در گفتگوهای چند روز پیش بین آقای شمخانی و همتای امنیتی خودشان در پکن به امضا رسید، این است که در مسئله مناسبات تهران و ریاض طرفین توافق را که به حالت طبیعی خود برگردد.
پیشنهاد سه مکان برای دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان
بر مبنای موافقت طرف مقابل و هماهنگی که بین ما صورت خواهد گرفت زمان و مکان را توافق خواهیم کرد و اقدام عملی برای بازگشایی سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های کشور رقم خواهد خورد.
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: این دیدارها و گفتگوهای فنی به طور مستقیم بین دو طرف جریان دارد.
ابراز رضایت گروسی از توافقات با ایران
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: این دیدارها و گفتگوهای فنی به طور مستقیم بین دو طرف جریان دارد.
وی ادامه داد: وزارت خارجه، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و سایر بخش‌هایی که به نحوی در حوزه سیاست خارجی وظایف ذاتی دارند و باید انجام دهند، در هماهنگی با وزارت خارجه انجام می‌شود.
امضای توافق امنیتی در سفر شمخانی به عراق
دور بعد در تهران این گفتگوها را برگزار کردیم و در نهایت بخش‌های امنیتی ما با کمک بخش حقوقی وزارت امورخارجه سند توافق امنیتی آماده کردند.
در این سند برای اولین بار توافق شد بین دولت‌های ایران و عراق به امضا برسد که پیش از این سندهای امنیتی را در محدوده اقلیم شمال عراق به امضا رسانده بودیم.
وزیر امورخارجه گفت: بنابراین اصل بر کار است و هماهنگی کامل وجود دارد و در خصوص همه موضوعات میان شورای عالی امنیت ملی و وزارت خارجه و همه دستگاه‌های هماهنگی لازم وجود دارد.