خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 11 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مهمترین فعالیت‌های دانشگاه تهران در ۱۴۰۱

باشگاه خبرنگاران | سلامت و پزشکی | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 15:34
رئیس دانشگاه تهران ضمن تشریح مهمترین فعالیت‌های دانشگاه تهران در ۱۴۰۱ از جهش بزرگ در حمایت از حوزه پژوهش و فناوری و همچنین ایجاد زیرساخت های مهارت‌آموزی و کارورزی دانشجویان خبر داد.
دانشگاه،تهران،علمي،دانشجويان،آموزش،كشور،فناوري،اعضاي،حضوري،م ...

خلاصه خبر

سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران در پیامی که در مطلع روزشمار سال ۱۴۰۲ دانشگاه تهران منتشر شده، به ذکر فرازهایی از مهمترین اقدامات انجام‌شده در دانشگاه تهران در سال ۱۴۰۱ پرداخته است.
متن پیام رئیس دانشگاه تهران به این شرح است:
سال ۱۴۰۱ هجری شمسی برای ما دانشگاهیان در سراسر میهن اسلامی از جمله در دانشگاه تهران، اولین سالی بود که دانشجویان، اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه پس از دو سال آموزش غیرحضوری به دلیل شیوع ویروس کرونا، بالاخره یکسال کامل حضوری بودن آموزش را که حقیقتاً مایه سرزندگی و نشاط محیط دانشگاه است، تجربه کردند.
بازگرداندن سازوکارهای آموزش حضوری که در ماه‌های پایانی سال ۱۴۰۰ مورد آزمون و خطا قرار گرفته و همچنان در مسیر اصلاح و تکمیل بود، فراز و نشیب بسیاری بر مدیریت دانشگاه و دست‌اندرکاران اجرایی تحمیل می‌کردند، لکن استقبال پرشور دانشجویان از اولین روز آموزش حضوری در ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۱ که به اذعان همکاران دانشگاهی در تمامی سالیان گذشته‌اش نظیر نداشته است، اراده مدیریت دانشگاه به منظور هر چه باکیفیت‌تر برگزار شدن آموزش حضوری را دوچندان می‌کند؛ چه اینکه بازتاب روایت به ثمر نشستن پرقدرت آموزش حضوری در نماد آموزش عالی ایران، الگویی برای سایر دانشگاه‌های کشور شد.
خانه گفت‌وگوی دانشگاه تهران در سال ۱۴۰۱ ایجاد شد
در میانه میدان جهاد علمی، وقتی اخباری نظیر رشد مستمر دانشگاه تهران در رتبه‌بندی‌های معتبر بین‌المللی، قهرمانی دانشجویان دختر و پسر دانشگاه تهران در بزرگترین رویداد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور، دستیابی به ۶۰ عنوان برتر مرحله نهایی المپیاد علمی دانشجویی کشور توسط دانشجویان دانشگاه تهران و روند رو به رشد حضور اساتید دانشگاه تهران در جمع پژوهشگران ایرانی پر استناد یک درصد برتر دنیا به گوش می‌رسید، انگیزه‌ها برای تلاش مضاعف جهت تحقق شعار دانشگاه تهران مبنی بر «جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین با رویکرد مسئولیت‌پذیری اجتماعی» دوچندان می‌شد.
همچنین افتتاح باشگاه طلایه‌داران علم دانشگاه تهران با حضور ۱۰۰ استاد برجسته دانشگاه به منظور حمایت ویژه از ایشان که با هدف ارتقای مرجعیت علمی دانشگاه تهران صورت می‌گیرد، از دیگر نهادسازی‌های جدید دانشگاه تهران بود.
همچنین تصمیم بزرگ بهسازی و کارآمدسازی املاک واقع در طرح توسعه دانشگاه که بعضاً سال‌ها بلاتکلیف رها شده بودند نیز در سال ۱۴۰۱ اخذ و مقرر شد که اکثریت اماکن دانشگاه تهران در طرح توسعه به منظور استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در اختیار پارک علم و فناوری قرار گیرد.
همچنین جهت تامین ۲ هزار مسکن برای اعضای هیات علمی و نخبگان دانشگاه تهران، تفاهم‌نامه‌ای بین دانشگاه تهران و بنیاد ملی نخبگان منعقد گشت.
منبع: دانشگاه تهران