خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 03 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

وزیر علوم از تلاشگران همایش «پرواز اندیشه ها» تقدیر کرد- اخبار ادبیات و نشر - اخبار فرهنگی تسنیم

تسنیم | فرهنگی و هنری | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 13:14
محمدعلی زلفی گل وزیرعلوم تحقیقات و فناوری در مراسم تقدیر از تلاشگران همایش «پرواز اندیشه ها» گفت: بزرگ ترین سرمایه فرهنگی و اجتماعی هر کشور آرمان های آن سرزمین است و پرداخت به علم در حوزه های مختلف، از آرمان های مهم جمهوری اسلامی ایران است.
ترجمه،مقدس،دفاع،فرهنگي،اسلامي،نهضت،حوزه،انقلاب،فرهنگ،رهبري،ه ...

خلاصه خبر

محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: یکی از مهم‌ترین بحث‌ها در حوزه دیپلماسی در حوزه علم و فرهنگ شکل می‌گیرد و نهضت ترجمه و صدور دستاوردهای علمی و فرهنگی به خارج از کشور می‌تواند گام مؤثری در حوزه اشاعه دیپلماسی فرهنگی باشد.
حفظ نشر و ترویج فرهنگ دفاع مقدس یک ضرورت استراتژیک برای نظام است
علی‌رضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، ترجمه آثار فرهنگی را مهم ارزیابی کرد و گفت: موضوع ترجمه، موضوع مهمی است و به تعبیر مقام معظم رهبری حفظ، نشر و ترویج فرهنگ دفاع مقدس یک ضرورت استراتژیک برای نظام است.
این جمله در بیان کوتاه به این معنا است که اگر از دفاع مقدس و فرهنگ مقاومت تجلیل می‌شود، صرفاً برای بیان احساس و عواطف نسبت به ایثارگران و رزمندگان و شهدای دفاع مقدس نیست؛ بلکه توجه به این موضوع یک ضرورت استراتژیک است.
وی با اشاره به این مطلب که کتاب‌های منتشر شده تحت عنوان خاطرات شهدا، خانواده شهدا و ایثارگران از نظر کمیت قابل توجه است؛ اظهار داشت: تاکنون بین 27 تا 30 هزار کتاب در حوزه دفاع مقدس منتشر شده است که این تعداد از نظر کمی عدد خوبی است هرچند که با توجه به مدت زمان دفاع مقدس و تعداد رزمندگان و خانواده شهدا این آمار نسبت به ظرفیت‌های موجود برای تولید آثار دفاع مقدس فاصله‌های زیادی دارد و مقام معظم رهبری تعبیر لزوم افزایش 100 برابری را به کار بردند؛ اما از نظر کیفیت همه این آثار در یک سطح نیستند.
با تولید و ترجمه کتاب‌های با کیفیت می‌توان مفهوم دفاع مقدس به جهان صادر کرد
حمیدرضا حاج بابایی رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به این مطلب که کتاب‌های فاخر نقش کلیدی در اشاعه فرهنگ دارند گفت: تولید کتاب‌های فاخر و ارزشمند در حوزه انقلاب و دفاع مقدس نقش کلیدی در اشاعه فرهنگ ایران اسلامی دارند که به واسطه تولید آثاری از این دست می‌توانیم انقلاب را به درستی به نسل جوان معرفی کنیم.
زیرا با تولید و ترجمه کتاب‌هایی از این دست می‌توان مفهوم و پیام دفاع مقدس را به جهان صادر کرد.
وی افزود: بنابراین تولید آثار با کیفیت در حوزه دفاع مقدس که قابلیت ترجمه داشته باشند مهم و ضروری است.
انقلاب اسلامی یک رسالت است
سیدعلی قاسم‌زاده رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین درباره ظرفیت‌های موجود در اشاعه فرهنگ در حوزه ادبیات گفت: یکی از دغدغه‌های جدّی که در حوزه ادبیات وجود دارد، اشاعه و گسترش آن به جهانیان است.
با پیروزی انقلاب اسلامی تفکر و جهان‌بینی ایرانیان تغییر کرد زیرا انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی بود اما هنوز نتوانسته‌ایم این تفکر فرهنگی را به دنیا صادر کنیم.