خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 08 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

غبار روبی مساجد مقدمه مهمانی خدا/ سمنانی‌ها دست به‌کار شدند

مهر | اجتماعی و حوادث | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 12:00
شاهرود- مراسم غبار روبی از مساجد در آستانه ماه رمضان و بهار طبیعت، با حضور جمع کثیری از مردم دلداده و عاشق اهل بیت(ع) استان سمنان با معنویت خاصی اجرا شد.
مسجد،مساجد،ماه،غبارروبي،رمضان،خدا،آماده،محل،تميز،دين،حضور،گر ...

خلاصه خبر

داخل مسجد برعکس بیرون سکوت است چهار دسته مردم دیده می‌شوند گروهی مسئولیت گرد گیری را دارند قاب‌ها و طاقچه‌ها، محراب مسجد و محل چایخانه و کتابخانه و … را تمیز می‌کنند گروه دوم مسئول جارو کردن هر آنچه در کف قرار دارد هستند.
اهمیت و تقدس مسجد در فرهنگ مردم
وی از تأکیدات بسیار در دین مبین اسلام پیرامون مسجد می‌گوید و می‌افزاید: معروف‌ترین و قدیمی‌ترین نقلی که از مساجد در فرهنگ همه ما ایرانی‌ها وجود دارد و از کودکی و دوران مدرسه به ما آن را می‌آموزند این است که مسجد خانه خدا است و این در واقع همان تقدس آنها را نشان می‌دهد که چه جایگاهی در فرهنگ و دین ما دارد.
حجت الاسلام سید علی میرسعیدی با بیان اینکه برنامه‌های معنوی در سراسر مساجد شهر و استان طی ایام ماه رمضان برپا خواهد بود و شاهد هستیم که استقبال پرشوری از برنامه‌های مساجد در این ماه خدا می‌شود، لذا شرایط مسجد هم باید آماده و مهیای این موضوع باشد، تاکید کرد: مردم خود جوش و بدون هیچ چشم داشت و یا نفع شخصی واقعاً خالصانه پای به میدان می‌گذارند و هر کس هر چه در توان دارد را می‌گذارد تا مساجد غبارروبی شوند.
جایگاه مقدس مسجد
این کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه مردم ما در قبال مساجد به مثابه خانه‌های خدا، احساس مسئولیتی دارند که با هیچ حسی نمی‌توان آن را بیان کرد، گفت: بخشی از وجود مردم ما با مسجد عجین است مسجد از دیرباز نه تنها یک مکان برای اقامه نماز بلکه به واقع یک پایگاه اجتماعی بود و هم اکنون نیز این نقش حتی تقویت شده است امروز تمام مساجد ما یک صندوق قرض‌الحسنه، اشتغال زایی حتی آموزش مهارت افزایی برای ارتقای شانس جوانان جویای کار و ده‌ها اقدام دیگر را دارند لذا این کارکرد مسجد امروز حتی تقویت هم شده است و مردم نیز به همان نسبت در قبال مسجد احساس مسئولیت بیشتری می‌کنند.
علی آقا رضایی با بیان اینکه مساجد در ماه رمضان کانون حضور خواهند بود در نتیجه نیاز است که غبار روبی نیز از آنها صورت گیرد همانطور که ما خانه‌هایمان را در عید نوروز غبار روبی می‌کنیم تا برای ورود مهمانان مهیا شود، مساجد هم نیاز است که برای مهمانی خدا، آماده باشند، ابراز می‌کند: ما کمترین کاری که می‌توانیم برای مسجد کنیم این است که گوشه‌ای از کار را بگیریم.
خادمان می‌گویند که دعای افتتاح قرار است که چند روز دیگر در مسجد برگزار شود و این تقریباً آغازی برای یک ماه بندگی و طاعت در مساجد محسوب می‌شود.
۱۰۰ مسجد در دامغان، نزدیک به ۱۶۰ مسجد در شاهرود، بیش از ۸۰ مسجد در سمنان، ۱۰ مسجد در شهمیرزاد و....
تنها گوشه‌ای از تلاش‌های مردم برای آماده سازی مساجد، این خانه‌ها خدا، برای ماه مهمانی الهی و ضیافت الله هستند.