خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 12 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

گشت و گذار نوروزی در جاذبه های گردشگری بجستان/ از کاروان سرای قاسم آباد تا مسجد جامع مرندیز- اخبار خراسان رضوی - اخبار استانها تسنیم

تسنیم | استان‌ها | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 11:46
مهمانپذیر بودن خصلت مردم کویر است و آن گاه که این میهمانان زوار امام رضا(ع) باشند این خصلت دو چندان می شود و به گفته خود بجستانی ها افتخار ما میزبانی از زائران امام رضا(ع) است و این روزی و برکت زندگی و شهرمان را از آن می دانیم.
بجستان،منطقه،جاذبه،گردشگري،شهرستان،قرار،گردشگران،بنا،بافي،مس ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجستان، افتخار ما میزبانی از زائران امام رضا(ع) است، این جمله را می توان شعار مردم شهرستان بجستان در برخورد با مسافرانی دانست که از مسیر جاده اصلی این شهر به سمت مشهدالرضا در حرکت هستند.
بجستان به واسطه این که در حاشیه جاده اصلی مسافران قرار گرفته مقصد خیلی زیادی از این گردشگران می باشد که برای ساعتی که شده از جاذبه ها این شهر استفاده کنند.
این بنا که یکی از کاروانسراهای شاه عباسی هفتگانه بجستان است در قدیم مسیر جاده ابریشم بوده که هم اکنون راه‌آهن بافق – مشهد از حاشیه آن می‌گذرد.
این بنا با وسعت تقریبی 600 مترمربع در 37 کیلومتری شمال بجستان قرار دارد.
معماری آن شامل صحن، ایوان، قبله و شبستان گنبددار بوده و از نوع بناهای یک ایوانی است.ایوان مقصوره بنا دارای پوششی است که با ایجاد تاق و تویزه در آن شکل گرفته است.
مسجد جامع مرندیز به سبب وجود بخشی از تزئینات و نمای بیرونی اطراف و صحن و ایوان از نظر نقشه و نوع عناصر تزئینی با مسجد تاریخی خواف، مسجد رشتخوار، و گنبد مقبره قطب الدین حیدر مشابه است.
هر مسافر و گردشگری که بخواهد در بجستان برای ساعتی استراحت و غذای را صرف کند به سمت بوم گردی های این شهرستان خواهد رفت.
منطقه حفاظت شده هلالی در جنوب شرق شهرستان بجستان با وسعتی قریب به 120000 هکتار قرار گرفته‌است.
بهار این منطقه به لحاظ رویش گل‌های الوان از چشم‌انداز بسیار زیبایی برخوردار است.